AI předpovídá 70 % zemětřesení týden předtím, než k nim dojde

AI předpovídá zemětřesení

Vysoká přesnost v předpovědi zemětřesení je i nadále klíčovou vědeckou výzvou a umělá inteligence (AI) byla zkoumána jako technika pro posílení našich schopností v této klíčové oblasti. Je to proto, že umělá inteligence může analyzovat velké soubory dat seismické aktivity a identifikovat vzory nebo anomálie, které by lidským analytikům mohly uniknout. Algoritmy strojového učení tak mohou výzkumníkům pomoci lépe porozumět vzorcům zemětřesení.

Vysoký stupeň pravděpodobnosti

Dnes se některé modely AI používají k předpovědi zemětřesení s vysokou mírou pravděpodobnosti zkoumáním geologických rysů a předchozích seismických dat. Tyto modely počítají pravděpodobnost zemětřesení, ke kterým dojde v určitých oblastech za dané časové období. Tyto prognózy jsou však obvykle příliš obecné na to, aby odpovídaly přesným předpovědím.

Je důležité si uvědomit, že předpovídání zemětřesení je náročný úkol, protože zemětřesení jsou způsobena pohybem tektonických desek hluboko v zemské kůře, což je proces, který zahrnuje řadu proměnných a nejistot. I když umělá inteligence může pomoci s analýzou dat souvisejících se zemětřesením a vylepšením systémů včasného varování, přesné předpovídání přesného načasování, polohy a velikosti zemětřesení je stále obtížný proces.

Zemětřesení

To se může brzy změnit. Výzkumníci z University of Texas (UT) v Austinu testovali algoritmus umělé inteligence, který přesně předpověděl 70 procent zemětřesení týden předtím, než k nim došlo. Zkoušky probíhaly během sedmiměsíčního období v Číně a nabízely velkou naději, že bude konečně dostupný spolehlivý systém umělé inteligence pro předpovídání zemětřesení.

„Předvídání zemětřesení je svatý grál,“ řekl Sergey Fomel, profesor Úřadu ekonomické geologie UT a člen výzkumného týmu. „Ještě nejsme blízko k předpovědím pro oblasti kdekoli na světě, ale to, čeho jsme dosáhli, nám říká, že to, co jsme považovali za nemožný problém, je v zásadě řešitelné.“

Bylo zjištěno, že systém AI předpovídá umístění 14 zemětřesení v okruhu asi 200 mil od místa, kde se skutečně vyskytlo, a téměř přesně s vypočítanou silou. Systém zaznamenal pouze osm falešných varování a vynechal jedno zemětřesení.

Příprava na zemětřesení

„Nevidíte přicházející zemětřesení,“ řekl Alexandros Savvaidis, vedoucí vědecký pracovník, který vede Texas Seismological Network Program (TexNet) – státní seismickou síť.

„Je to otázka milisekund a jediná věc, kterou můžete ovlivnit, je, jak jste připraveni. I se 70 procenty je to obrovský výsledek, který by mohl pomoci minimalizovat ekonomické a lidské ztráty a má potenciál dramaticky zlepšit celosvětovou připravenost na zemětřesení.“

Vědci nyní chtějí vyzkoušet svůj model v oblastech se silnou seismickou aktivitou, jako je Kalifornie, Itálie, Japonsko, Řecko, Turecko a Texas. Trénink na takovém množství dat by modelu umožnil zlepšit míru přesnosti předpovídání data a zúžit odhady polohy na několik desítek mil od skutečného středu zemětřesení.

Jako další krok bude AI testována v Texasu s využitím dat úřadu TexNet, která shromáždila informace z více než 300 seismických stanic a více než šest let nepřetržitých záznamů.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *