Zvláštní přístup k Rusku – Apple je terčem kritiky kvůli úpravě map

Oblíbená společnost Apple se tento týden stala terčem kritiky. Ukázalo se totiž, že ukazuje jiné mapy Rusům než zbytku světa. Důvod je asi očekávatelný – jde samozřejmě o spor týkající se Krymského ostrova, který byl před pěti lety Ruskem zabrán. Od té doby však panuje v mezinárodním společenství velká neshoda ohledně statusu tohoto zabraného území a řada státníků se proti anexi oficiálně postavila.

Krym jako součást Ruska?

A nyní se ukazuje, že ani technologický gigant Apple úplně neví, jak se k celé situaci postavit. Na tuto aféru upozornila agentura Reuters, kdy sám její zpravodaj provedl pokus, při kterém se tato neshoda objevila. Zpravodaj Reuters napsal krymskou metropoli Simferopol do mapové aplikace Apple a do Počasí, na displeji se mu následně v obou případech objevilo „Simferopol, Krym, Rusko“. Když ale stejný dotaz zadali reportéři v jiných zemích, v aplikaci se upřesnění státu neobjevilo.

Na tuto zprávu na Twitteru velmi rychle reagoval i ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko: „Představte si, že si stěžujete, že vaše návrhy a nápady, léta práce a kus vašeho srdce ukradne váš největší nepřítel, ale nějaký ignorant zatraceně kašle na vaši bolest. Tak nějak to bolí, když nazýváte Krym ruským územím.“ Je tedy zřejmé, že pro Ukrajince je to velmi citlivé téma, což je zcela pochopitelné. Západní svět v čele s Evropskou unií a Spojenými státy se k ruské anexi staví odmítavě a na Rusko uvalil sankce. Ty však zatím zřejmě neměly efekt.

Reuters dává změny v dotyčných aplikacích do souvislosti se setkáním zástupců firmy Apple s předsedou bezpečnostního a protikorupčního výboru ruské Státní dumy Vasilijem Piskarjovem. Podle jeho vyjádření došlo na setkání v dohodnutí podmínek k uvedení programů zařízení do souladu s požadavky ruského zákona. Dnes už tedy nejspíše tušíme, co přesně bylo tímto obecným termínem myšleno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *