Zenfone 9 od Asusu – skvělé parametry a přitom malá velikost

asus zenfone 9

Zenfone 9, stejně jako loňský 8, je opravdu vzácným telefonem s Androidem, protože upřednostňuje kompaktní velikost před maximalizací velikosti obrazovky nebo baterie. Pokud vám vadí velké obrazovky, ale přitom chcete kvalitní telefon se super fotoaparátem, je to jasná volba. Novým příběhem tohoto roku je fotoaparát a stabilizační systém telefonu. Místo pouhého pohybu jediného prvku objektivu pro kompenzaci chvění fotoaparátu se pohybuje celý hlavní fotoaparát – čočka, snímač, prostě všechno. Jedná se o jedinečný přístup v boji proti některým z největších nepřátel mobilní fotografie: nízkému osvětlení a roztřeseným videozáznamům.

Úchvatné parametry

Zenfone 9 je malý, ale mohutný a pokračuje v tradici 8, která do kompaktního telefonu zahrnuje špičkové specifikace. Obrazovkou je 5,9palcový 1080p OLED displej s hladkou obnovovací frekvencí 120 Hz a telefon používá čipovou sadu Snapdragon 8 Plus Gen 1 – nejnovější a nejlepší věc od Qualcommu. Základní model obsahuje 8GB RAM a 128GB úložiště a telefon má certifikaci IP68.

Součástí balení je 4 300 mAh baterie, která podporuje 30W rychlé nabíjení, a adaptér, ale bezdrátové nabíjení podporováno není. Zadní panel telefonu je z kompozitního plastu s texturou, ačkoli rám je z robustního hliníku a přední panel je chráněn technologií Gorilla Glass Victus. A je tu konektor pro sluchátka.

Na zadním panelu Zenfone 9 jsou jen dvě zadní kamery, což je v pořádku, žádné přebytečné makro nebo hloubkové senzory. 50megapixelový snímač hlavního fotoaparátu a objektiv se světelností f/1,9 jsou hvězdami show s tím, co Asus nazývá 6osým hybridním gimbal stabilizátorem OIS/EIS. Pod tím je 12megapixelový ultraširokoúhlý fotoaparát, který má dvojnásobnou funkci jako makro fotoaparát, plus 12megapixelový selfie fotoaparát na přední straně.

Stabilizátor hlavního fotoaparátu kompenzuje pohyb na ose x a y (ze strany na stranu a nahoru a dolů), ale také využívá informace z gyroskopu ke korekci náhlých pohybů osy z dopředu a dozadu. Asus říká, že díky tomu je kamera schopná kompenzovat tři stupně pohybu ve srovnání s jedním stupněm u Zenfonu 8, který používá tradiční OIS. Lepší kompenzace otřesů znamená, že fotoaparát by měl být schopen používat delší časy závěrky a zachytit více světla v situacích se slabým osvětlením, což má za následek lepší detaily a barvy. Je to robustnější systém než obvyklý OIS nebo dokonce senzorová stabilizace, kterou Apple používá u některých fotoaparátů iPhone 13.

Zenfone 9

Zahrnutí tohoto druhu stabilizace vyžadovalo přehodnotit způsob připojení jednotky fotoaparátu k procesoru. Kabel spojující tyto dva musel být kratší a uspořádaný spíše do tvaru S než do složené konfigurace. Páska samotná je také měkčí, aby na modul fotoaparátu působila menší setrvačností. To vše je samozřejmě schované uvnitř telefonu mimo dohled, ale výsledky jsou viditelné na povrchu: s fotoaparátem v režimu videa můžete skutečně vidět, jak se celý balíček fotoaparátu pohybuje pod pevným velkým vnějším prvkem objektivu. Tento telefon bude nejprve k dispozici na Tchaj-wanu, Hongkongu a některých částech Evropy.

Obrázky: Asus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *