Vyšel nový WordPress 3.6 s názvem Oscar

Vývojáři WordPressu, po celém světě nejvíce oblíbeného redakčního systému, připravili novou verzi s pořadovým číslem 3.6 se spoustou novinek.

Oscar, jak je nový WordPress oficiálně pojmenován (po jazzovém hudebníkovi Oscaru Petersonovi), nabízí značná vylepšení jak po grafické, tak i funkční stránce. Novinkami, které WordPress nabízí, ještě více potvrdil své postavení na vrcholu mezi redakčními systémy. Nyní dvojnásobně platí, že na WordPressu lze postavit cokoli – od obyčejného osobního blogu, až po rozsáhlý webový portál. Pojďme si ale představit nové funkce verze 3.6.

V první řadě určitě potěší již předem avizovaná nová šablona s názvem Twenty Thirteen, jež je více zaměřena na média. U WordPressu se vydávání těchto přednastavených šablon každý rok stalo jakousi tradicí. V předchozích verzích byly ihned po instalaci k použití šablony Twenty Twelve, Twenty Eleven atp. Šablona je jednosloupcová, responzivní, moderní a barevná. Určitě potěší svou jednoduchostí.

Šablona Twenty Thirteen

Dalším značným vylepšením je inovace revizí spolu s vylepšením automatického ukládání. Nyní už žádná změna, provedená v dokumentu, nebude ztracena, WordPress ji automaticky ihned uloží jednak do databáze a jednak na lokální disk uživatele. WordPress o této novince tvrdí, že je neprůstřelná (resp. že nemůže dojít k žádné ztrátě při neočekávaných situacích). Následně bude uživatelům umožněno změny procházet řádek po řádku, navíc s přehledným označením, který z uživatelů, kdy a co v dokumentu změnil. Tyto dvě novinky, které spolu úzce souvisí, ocení zejména weby, na jejichž obsahu se podílí více uživatelů.

Jelikož i vývojáři sledují nové trendy, zabudovali do nové verze redakčního systému HTML5 přehrávač pro audio a video. Odpadává tak spoléhání se na externí služby. Zde vývojáři zapracovali i na usnadněné integraci služeb Rdio, Spotify a SoundCloud. Poslední uživatelskou novinkou je Menu editor, který teď navíc bude mnohem snazší k pochopení i používání.

Mezi novinky, jež ocení zejména vývojáři, naopak patří nové API pro audio a video, které umožní například přístup k ID3 tagům, volba HTML5 pro komentáře a vyhledávání nebo lepší filtrování revizí. Kompletní seznam změn (jak uživatelských, tak i pro vývojáře) lze najít na oficiálním webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *