Vyměnitelná baterie do mobilů aneb další novinka evropské legislativy

Dlouholetá diskuze o recyklaci, lepším využití surovin a trvale udržitelné výrobě se přenesla i na půdu Evropské komise. Nejnovějším tématem je výměna baterie ve smartphonech přímo uživatelem, což u moderních modelů nejde. Telefon je nutné zanést do specializovaného servisu, platit za jeho služby, a především pak čekat. Poté, co EU přišla s jednotnou verzí nabíječky, dočkáme se zřejmě na mobilním trhu dalších změn. Budou ale opravdu ku prospěchu věci?

Chytré telefony a tablety bude čekat změna

Zatímco ještě na přelomu tisíciletí nebyla výměna baterie mobilního telefonu nic složitého, dnes už musíme zamířit do servisu. Návrh Evropské komise by se měl týkat nejen smartphonů, ale například i tabletů – výměna baterie by pak průměrnému uživateli měla zabrat jen pár vteřin, podobně jako v minulosti. Když totiž doslouží baterie, měníme zpravidla celý mobil – při snadné výměně baterie by nám ale elektronika posloužila ještě další měsíce a roky. Výhodou by měla být i nižší zátěž pro životní prostředí. Prodloužit životnost baterie ale můžeme i dodržováním několika jednoduchých zásad.

  • Nenechávejte telefon zbytečně na nabíječce, pokud je již plně nabitý.
  • Telefon, který dlouhodobě nepoužíváte, by neměl mít plně vybitou baterii.
  • V případě, že telefon delší dobu nevyužijete, vypněte jej (např. přes noc).

Smartphone je už poměrně složité zařízení…

Odpůrci podobné filosofie často argumentují, že dnešní mobily nejsou prakticky v ničem podobné těm z předchozí generace. Dnešní modely musí také co nejvíce odolat působení prachu nebo vlhkosti a velmi důležitý je také design. Jinými slovy, štíhlé tělo mobilu v kombinaci s elegantním vzhledem, už nejde jen o praktického pomocníka pro každý den.

Koupit nový mobil znamená vyšší zisk pro výrobce

Producenti mobilních telefonů také kalkulují se ziskem, který přinese kompletní výměna přístroje, ideálně pak každé dva roky. Obvyklá životnost baterie je pak zhruba 500 nabíjecích cyklů, což odpovídá pravidelnému užívání přibližně po dobu obvyklé záruční lhůty. Elektronický odpad je ale v dnešní době hodně diskutovaným tématem a EU rozhodně stojí o to, aby jej bylo stále méně a méně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *