Mobilní telefon a koronavirus: řada uživatelů zanedbává dezinfekci

Epidemie COVID-19 je tématem, o němž se diskutuje napříč celou společností. Obecně se dá říci, že virové infekce se šíří poměrně rychle a je tedy třeba přijmout velké množství preventivních opatření. Mytí rukou je velmi důležité, ale jde jen o jednu položku z poměrně širokého počtu doporučení od hygienistů nebo odborných lékařů. I mobilní telefon totiž vyžaduje čistotu, používáme jej přeci každý den v práci i ve škole…

Infekce se může díky telefonům přenášet mnohem snadněji

Hygienické návyky jsou nám vlastní, každý den se sprchujeme, myjeme si ruce, provádíme celkovou očistu. Bohužel ale často zapomínáme na pravidelné čištění mobilních telefonů. Právě smartphony jsou ale potenciálním přenašečem bakteriální i virové nákazy, podle řady studií na nich může ulpět několikanásobně více mikrobů než na prkénku běžného WC – což je skutečně alarmující. Mobily si přitom bereme všude s sebou, do MHD, kavárny, restaurace, ale nakonec i na samotnou toaletu. Jak tedy můžeme mobily očistit?

  • Dezinfekční ubrousek. Zde si je nutné dát si z pochopitelných důvodů pozor na vlhkost.
  • Mikrovlákno, kterým běžně čistíte brýle. Povrch displeje se pak bude opravdu lesknout.
  • UV lampa. Zní to trochu krkolomně, ale na druhou stranu – výsledek poté bude nejlepší!

Nejlepší bude používat pouze svůj telefon

Rádi telefonujete z mobilu kolegů? Používáte přístroj společně s několika dalšími lidmi? Právě v tom je ale skryté riziko – zubní kartáček si jistě také nepůjčujete. Pokud budete mít v rukou jen svůj vlastní telefon, který také pravidelně čistíte, je riziko nákazy minimální (samozřejmě nejen tehdy, pokud jde přímo o koronavirus). Nezapomeňte, že mobil má nejen displej, ale také zadní část, kde může ulpět infekce stejně tak dobře. Očistěte proto důkladně celý povrch přístroje! Jen čisté ruce totiž nestačí, i elektronika, kterou používáme prakticky neustále, může být zdrojem další infekce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *