Vědci již zmapovali téměř pětinu dna světových oceánů

Pro nás jako lidstvo je stále záhadou něco, co je nám natolik blízké. Na první pohled vidíme oceány jako nekonečné vodní plochy. Co se však skrývá pod nimi? Oceány jsou kvůli své členitosti, hloubce a přítmí stále hůře přístupným místem. Není proto divu, že máme lépe zmapován blízký vesmír, který si můžeme prohlédnout snadněji. To se ale vědci snaží napravit a pokračují v průzkumu struktury podvodního dna i podvodního života. Projekt nazvaný Seabed 3030 Project aktuálně oznámil, že zmapoval již 19 % celkového dna všech oceánů na naší planetě.

Projekt Gebco Grid přidal dvojnásobek rozlohy Austrálie

Velkému skoku v získaných datech výrazně napomohl výzkum z roku 2019, kdy partnerský projekt Gebco Grid analyzoval více než 14,5 milionů kilometrů čtverečních vodní plochy. Seabed tento údaj přirovnává k přibližně dvojnásobné rozloze plochy Austrálie. Jedná se tedy o přispění masivním množstvím dat do projektu měření dna oceánů.

Napomůže to i internetovému připojení

Na analýze takové plochy se podílejí také příznivci a podporovatelé tohoto výzkumu a data jsou získávána rovněž v rámci crowdsourcingu, tedy s přispěním veřejnosti. Cílem je však do roku 2030 zmapovat kompletní povrch pod hladinou, a to dostatečně detailně. Taková data, získaná touto studií, mohou pomoci hned v několika aspektech všeobecného života. Dokonce se to týká i moderních technologií.

  • všeobecné přispění ke znalostem oceánů a jejich chování
  • pomoc při pokládání podmořských internetových kabelů.
  • napomůže zachování a poznání podmořského života

Pokud tato data dokážeme získat v potřebném množství, je následně užitečné zpřístupnit je široké veřejnosti. Teprve poté je možné získané poznatky sdílet, nadále zkoumat a učit se z nich. Vědci však před sebou stále mají mnoho práce, aby zvládli analyzovat nejen svá data, ale také data přicházející od dalších participujících stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *