Užijte si hudbu pořádně s Last.fm

Posloucháte často svou oblíbenou hudbu, ale ještě radši se se zážitky a tipy podělujete s ostatními, nebo sami hledáte tip? Last.fm je přesně pro vás.

Last.fm není žádnou novinkou, služba začala naplno fungovat v roce 2005, kdy došlo k akvizici produktu Audioscrobbler. V České republice se však služba zřejmě nedočkala takového ohlasu, jaký si představovala, proto určitě stojí za zmínku. Leckomu může rozšířit hudební obzory či zpříjemnit chvíle strávené poslechem oblíbené hudby.

Last.fm je specifická sociální síť, jež se zaměřuje především na hudbu. V současné době se chlubí zajímavými čísly – obsahuje 54 milionů interpretů, 200 milionů alb a 640 milionů skladeb. Fanoušci, kteří neustále hledají nové skladby a interprety, určitě ocení možnost doporučování hudby. Tipy vychází buď z již přehraných skladeb, nebo od jiných uživatelů. Každý uživatel má kromě jiného svůj vlastní profil, na kterém se zobrazují poslední skladby, jež uživatel přehrál, a knihovna všech přehraných skladeb.

Dále Last.fm zobrazuje i statistiky nejčastěji přehrávaných umělců a nejčastěji přehrávaných stop a umožňuje taktéž tvorbu playlistů. Všechny tyto uživatelské informace lze dokonce odebírat pomocí unikátního RSS kanálu. Ze všech těchto údajů Last.fm vytváří jakýsi model hudebního vkusu každého uživatele, na jehož základě zobrazuje doporučení, koho si například přidat do své knihovny, nebo určuje shodnost vkusu s jiným uživatelem. Last.fm nabízí také volné stažení nebo zakoupení některých skladeb.

Rozhraní Last.fm

K tomu, aby se přehrané skladby synchronizovaly s veřejným profilem, vydal Last.fm aplikaci Scrobbler, jejíž verze existují pro Windows, Linux, OS X, iOS a Android. Pro správnou synchronizaci je ještě nutné zajistit správnou kompatibilitu s používaným hudebním přehrávačem. Mezi podporované patří Windows Media Player, Winamp, iTunes a foobar2000.

Scrobbler vám tedy umožní automatickou synchronizaci, ale i kompletní webové prostředí Last.fm v nativní aplikaci nebo instalaci pluginů pro podporu jednotlivých přehrávačů. Navíc o Scrobbleru při přehrávání muziky nebudete vědět – standardně běží aplikace na pozadí a maximalizovat ji lze pomocí ikony v oznamovací oblasti.

Jelikož se Last.fm profiluje jako sociální síť, nepostrádá ani její prvky. Uživatelé si mohou navzájem odesílat žádosti o přátelství, poslat soukromou zprávu nebo odeslat vzkaz na jakousi veřejnou zeď. Nechybí zde ani možnost diskutovat o muzice ve fóru, nebo přehled hudebních akcí a festivalů po celém světě. Samozřejmostí je i propojení Last.fm účtu s Twitterem.

Pokud hledáte službu, která by ozvláštnila a zpříjemnila poslech hudby, je Last.fm určitě tou správnou volbou. Pokud vás neodradí fakt, že služba je zatím přeložena do 12 světových jazyků, mezi nimiž čeština tradičně chybí, můžete navštívit web Last.fm a okamžitě se zaregistrovat. Přejeme příjemný poslech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *