Tato AI robotická ryba zkoumá tajemné organismy pod mořem

Po mořích se pohybuje nový autonomní rybí robot, který shromažďuje cenná data, aniž by narušoval mořské prostředí. Jmenuje se Belle a může navždy změnit způsob, jakým studujeme podmořské organismy a síly, které je ovlivňují, jako je nadměrný rybolov a změna klimatu. Vyplývá to z nedávno zveřejněných zpráv na Euronews a Reuters.

„Chceme zachytit ekosystémy tak, jak se skutečně chovají,“ řekl agentuře Reuters Leon Guggenheim, student strojního inženýrství na ETH Zurich, švýcarském federálním technologickém institutu.

Jak Belle pomáhá v tomto ambiciózním cíli? Tím, že mlčí a pohybujete se jako ryba, která se v něm prolne s přírodním prostředím a nechá ho zcela nerušeně.

„Tyto oblasti jsou obzvláště zranitelné vůči systémům založeným na vrtulích, které by se jen tak protrhaly skrz korály nebo šly a vyplašily ryby,“ řekl Robert Katzschmann, odborný asistent robotiky na ETH Zurich.

Samonavigace

Robot je vybaven umělou inteligencí (AI), která mu umožňuje bezproblémovou navigaci pod vodou. Ale to není vše. Může také sbírat vzorky DNA a video ve vysokém rozlišení. Robot měří pod metr a váží téměř 10 kg, takže je dostatečně lehký, aby mohl snadno cestovat. Belle je poháněna silikonovou ploutví se dvěma dutinami, do kterých je v cyklech pumpována voda, což zajišťuje tichý pohyb, který splyne s korálovým prostředím přítomným v hlubokých mořích.

„Tyto dutiny jsou naplněny a vyprazdňovány vodou pomocí čerpacího systému, který pohybuje ploutví tam a zpět, protože na jedné straně máte dutinu, která vytváří přetlak, a dutinu na druhé straně, která vytváří podtlak. To pak ohne ploutev jedním směrem,“ řekl Guggenheim.

Belle může pracovat autonomně dvě hodiny, než je potřeba dobít baterie.

„Vyplave k hladině, pošle nám signál GPS a pak ho jdeme znovu vyzvednout,“ řekl Guggenheim.

„A odtud by nám to mohlo posílat data, ale myšlenka je taková, že mise je tak dlouhá, že se stejně musí vyměnit baterie a stejně se musí vyměnit environmentální filtr DNA, takže nemá smysl posílat data zpět, pokud stejně musíme ručně získat data pro environmentální filtr DNA“.

Robot se může brzy stát zásadním a možná nepostradatelným nástrojem pro mořské biology, kteří studují zdraví a biologickou rozmanitost různých útesových ekosystémů ve snaze chránit a zachovat mořskou divočinu.

Obrázek: Euronews screenshot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *