Kalifornie používá drony k boji s komáry

Ve snaze vypořádat se s narůstající populací komárů a zabránit šíření nemocí v jižní Kalifornii, Orange County Mosquito a Vector Control District uvolnily inovativní zbraň: drony vyzbrojené peletami spór naplněnými bakteriemi. Tyto high-tech drony představují revoluci v boji proti komárům tím, že se zaměřují na vývoj komárů v bažinách, velkých rybnících a parcích.

Boj proti přemnoženým komárům

Bezprecedentní nárůst komárů po zimě, která zaznamenala výjimečné úrovně srážek, donutil okres k drastickým opatřením v boji proti této bzučící hrozbě.

„Kvůli dešti je tu mnohem více komárů,“ řekl agentuře AP John Savage, který nedávno provozoval dron v San Joaquin Marsh Reserve. „Tady je vidět, že téměř každý bažinatý rybník je plný vody.“

Přesnost a efektivita v boji

Ošetření proti komárům tradičně zahrnuje pracné metody, jako jsou postřikovače na zádech, nákladní auta, letadla a vrtulníky. Použití dronů však otevírá přesnější a méně invazivní přístup.

Kiet Nguyen, vektorový ekolog pro okres, tvrdil, že schopnost dronu dostat se do těžko dostupných oblastí z něj udělala zásadní změnu. „Vždy hledáme pokroky v technologii – co může zajistit, aby byla práce efektivnější, prospěšnější pro tým a méně invazivní,“ vysvětlil.

Zatímco pracovníkovi s batohem by ošetření 0,4 hektaru půdy trvalo přes hodinu, stejnou oblast by mohl dron pokrýt za méně než dvě minuty.

Komáři pozor, obloha se dívá

Tyto drony se nasazují s další výhodou: minimální narušení místní divoké zvěře. „Udělali jsme studie, kde jsme pozorovali ptáky,“ řekl Savage. „A ptáci se obvykle vrátí hned poté, co dron přeletí.“ Takže pokud něco, je to lepší pro životní prostředí.“

Samotná léčba je neškodná pro ostatní volně žijící zvířata a zaměřuje se na larvy komárů, poznamenal Savage. „Larvy komárů jsou krmítka filtrů, takže se živí bakteriemi. Dostává se do jejich střev a je to regulátor růstu,“ dodal.

Okres Orange County získává půdu v boji proti komárům kombinací technologického pokroku a pečlivého pozorování. Chce však bezpečně regulovat jeho používání, přičemž okres nařizuje provozovatelům dronů mít licenci dálkového pilota Federálního úřadu pro letectví a také licenci technika pro vektorové řízení bezpilotních letadel Kalifornského ministerstva pro nařízení o pesticidech.

Tyto drony nesmějí létat nad obytnými čtvrtěmi. Zatímco drony PrecisionVision 35 vyráběné společností Leading Aerial Technologies se používají k distribuci léčby ve formě granulované návnady nebo tekutého larvicidu, drony Inspire 2 vyrobené společností DJI přebírají dohled.

Zatímco nemoci přenášené komáry již dlouho představují hrozbu pro veřejné zdraví, nedávný vývoj vyvolává obavy ještě více. Úřad Evropské unie pro prevenci nemocí upozornil na zvýšené riziko virových onemocnění přenášených komáry v důsledku změny klimatu. Nedávno americká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí oznámila místní případy malárie šířené komáry na Floridě a v Texasu, první po dvouleté přestávce.

Virus západního Nilu zůstává nejběžnějším a nejzávažnějším onemocněním přenášeným komáry v Kalifornii a od roku 2003 si vyžádal více než 300 životů.Použití dronů v okrese Orange County Mosquito a Vector Control District představuje významný skok vpřed v technologii kontroly komárů, přičemž virus nebyl letos dosud detekován. Zatímco vítězství ve válce proti komárům může být nepolapitelné, tyto pokroky poskytují naději na získání půdy v ochraně veřejného zdraví a omezování hrozby komárů.

Obrázek: Orange County Mosquito and Vector Control District

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *