T-Mobile chce zvýšit počet optických přípojek o 100 000. Internet bude rychlejší

Internet bude v letošním roce opět zrychlovat. T-Mobile plánuje zvýšit počet optických internetových přípojek do domácností nejméně o 100 000. Na tuto investici připadne částka až ve výši 50 milionů eur. Na konci minulého roku měla firma připojených zhruba 100 000 domácností.

Výstavbu komplikuje byrokracie

Tento mobilní operátor chce jít cestou jak budováním zcela nových přípojek, tak i nákupem již vybudovaných sítí, které následně zmodernizuje. To není žádný inovativní přístup, podobně již postupovala i loni, když koupila firmu Planet A. Překážkou v budování optických sítí je totiž především legislativa a byrokracie. Územní řízení je velmi dlouhé a náročné, takže se budování nových sítí stále oddaluje a komplikuje. Délka územního řízení v Česku činí neuvěřitelných 531 dní, což je zcela neúnosná doba. V minulém roce právě kvůli těmto překážkám nebylo vyčerpáno 60 procent investičních prostředků.

Benešov jako první gigabitové město

Letos chce T-Mobile pokrýt optikou až do bytů například Benešov, který se tak má stát prvním „gigabitovým“ městem v Česku s více než 5500 přípojkami na 20 000 obyvatel. Operátor chce pokračovat s projekty v Ústí nad Labem, Pelhřimově, Lanškrouně, Bechyni, Přešticích, Lounech, a vybraných částech Brna a Benátek nad Jizerou. Nejspíš tak chce co nejdříve dostát svého prohlášení, že do roku 2025 vybuduje nejméně jeden milion optických přípojek, které by umožňovaly internetové připojení od jednoho do deseti Gbit/s. Optika FTTH je nejrychlejší technologie na trhu, které dokáže s určitými limity, konkurovat pouze kabelový internet.

Česko zatím v přístupu k internetu zaostává. U nás má k optické síti přístup jen zhruba osm procent obyvatel, zatímco průměr v EU je zhruba až 14 procent. Spotřeba dat v tuzemské fixní síti je v současnosti kolem 70 GB měsíčně. Do roku 2025 se má zvýšit až na jeden TB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *