Apple vykořisťuje vlastní zaměstnance

Apple zaznamenal obrovský škraloup ve výrobě svých zařízení. Přišlo se totiž na to, že vykořisťuje a trestá libovolnými způsoby vlastní zaměstnance.

Na to, že zejména v asijských výrobních fabrikách panují nelidské podmínky, jsme si mohli zvyknout. Jedním z příkladů je firma Nike, teď se k ní přidala i společnost Apple. Její výhradní asijský dodavatel – Pegatron – totiž vědomě využívá své zaměstnance. Na celou situaci se přišlo teprve nedávno, upozornila na ni společnost China Labor Watch (CLW), která se zabývá právě problematikou dodržování zaměstnaneckých práv a do Pegatronu poslala své tajné pracovníky.

Pegatron se totiž podle dostupných informací snaží kromě vykořisťování zavést i nátlak na svých výrobních linkách. Údajně musí všichni zaměstnanci za jednu směnu vyrobit 600 ks zadních krytů. Pokud toto základní pravidlo nesplní, riskují, že nedostanou zaplaceno. Kromě možné ztráty zisku jsou poté zaměstnanci vystaveni také nadávkám před ostatními zaměstnanci.

Výroba Apple vyýrobků

Na pikantnosti celé situaci dodává i fakt, že asijští zaměstnanci pracují 11 hodin denně, 6 dní v týdnu a v Pegatronu dostávají pouze 1,50 dolaru na hodinu (zhruba 29 Kč). Takto nízká mzda navíc nutí zaměstnance mnohdy pracovat i přesčas, jen kvůli tomu, aby z vydělaných peněz mohli přežít (ať už žijí sami, nebo mají početné rodiny). Dá se také očekávat zvýšení výroby, jestliže Apple plánuje rozšířit své portfolio produktů, tudíž se může zvednout i minimální denní počet kusů krytů, jež jsou nutné k vyplacení mzdy.

Na zaměstnance ovšem čekají bizarní zážitky i v situaci, kdy jdou do Pegatronu žádat o práci. Tajní pracovníci CLW totiž objevili plakát, kde byly zmíněny nezvyklé požadavky, jež musí zájemce o práci splňovat. Výrobce totiž nepřijme těhotné ženy, lidi menší než 1,5 metru, starší 35 let, s neobvyklým účesem, lidi s tetováním (popř. s popáleninou od cigarety), nebo členy jedné ze zmíněných etnických skupin.

Společnost CLW se zasadila, že se postará o tvrdé potrestání nedodržování zaměstnaneckých práv.

1 Komentář

  1. Václav Vařílek

    Dobry no, ale aspon nepachaji sebevrazdy jako ve Foxconnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *