Seznamte se s unikátem, který nese název Projekt Natick

Že jste pojem Projekt Natick ještě neslyšeli? Pokud vám oblast IT pravděpodobně není zase až tak blízká. To proto, že když se s tímto projektem začínalo, vzbudil celkem velký ohlas. A to v podstatě pokračuje i nyní. Pojďme si ho popsat detailně.

Co je to Projekt Natick?

Jedná se o jedinečný projekt společnost Microsoft, která se rozhodla otestovat, zda jsou její datacentra schopna fungovat i v jiném prostředí, než je to klasické. A ono místo je voda. Jednoduše došlo k tomu, že servery potopila pod vodní hladinu a zkoumá, jak na tom budou hlavně z hlediska životnosti a kvality.

Proč pod vodu?

Je to celkem jednoduché. Kdo někdy provozoval byť jenom pár serverů, velmi dobře ví, kolik tepla dokážou vyprodukovat. A co teprve v případě, kdy se mluví o kompletním datacentru, které bez kvalitního chlazení v podstatě nemůže ani fungovat. Projekt Natick tak má vyzkoušet, jak je tomu z hlediska chlazení v případě, kdy jsou servery pod vodou. Zda právě voda dokáže k chlazení pomoci, a to ve spojení s možností úspor. Celý projekt rozhodně není krátkodobou zkouškou, jelikož má trvat po dobu celých 5 let.

Co se pod vodní hladinou skrývá?

Projekt Natick je unikátní i tím, že se nejedná o žádné laboratorní testování, ale v podstatě o potopení klasického datacentra. Když budeme konkrétní, lze dané parametry charakterizovat asi takto:

  • Potopeno je 854 serverů
  • Disky mají kapacitu 27,6 petabytů dat
  • Vše je poháněno z obnovitelných zdrojů

Chcete Projekt Natick vidět?

Žádný problém. Micrsoft totiž dané projekt pravidelně mapuje a sleduje ho několika kamerami. U dvou z nich může nepřetržitý stream sledovat i široká veřejnost. Unikátní záběry nabídnou pohled nejenom na celou konstrukci datacentra, ale i na podvodní živočichy, které se pohybují kolem něho. A jaká je adresa pro sledování? Zadejte do prohlížeče: natick.research.microsoft.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *