Revoluce jménem Free2Play – geniální tah herních tvůrců

Řekne-li se pojem Free2Play, popřípadě napíšeme-li zkratku F2P, ví většina hráčů počítačových her, o co se přesně jedná. Jde o unikátní koncept zdarma šiřitelných her, které už několik let sklízejí obrovské množství slávy jak ve světě, tak i u nás. Hlavním důvodem obliby je tedy to, že si jako hráči můžeme konkrétní titul užít zcela zdarma, a to logicky stoprocentně legálně. Na první pohled to sice vypadá jako bláznovství ze strany tvůrců, ale na druhou stranu v daném směru můžeme vidět geniální obchodní tah. A jaké hry dnes svedou? Určitě to jsou:

  • 4Story
  • World of Tanks
  • War Thunder

Jak hry vydělávají?

I když hru získáme zcela zdarma, mohou tvůrci vydělávat. A to tím, že téměř v každé Free2Play hře je integrován mikroplatební systém. Ten je sice založen na dobrovolnosti, ale pokud nějakou tu korunu investujeme, získáme na oplátku několik výhod. Mohou to být odemčené bonusové levely, může to být lepší výzbroj, kvalitnější zbraně, nebo třeba o něco širší výběr postav. A že tento systém funguje, to ukazují hospodářské výsledky vývojářských studií, které se touto cestou rozhodli jít. Ostatně už z pohledu samotného hráče je mnohem lepší investovat pár desítek, maximálně stovek korun do hrané hry, než si kupovat titul za tisíce korun, který nás může po pár minutách začít dokonale nudit.

Končí nelegální stahování?

V rámci daného směru si mnoho tvůrců uvědomilo, že tímto krokem nejenom mohou vydělat i více, či přivést mnoho hráčů, ale stejně tak mohou výrazným způsobem eliminovat nelegální stahování. Když je hra distribuována zcela zdarma, bez jakéhokoliv omezení, jenom málokdo by měl potřebu si ji nelegálně stahovat. Studia navíc mají díky nutnostem registrací poměrně dobrý přehled i o hráčích a o tom, jaké procento z nich neváhá za hru platit. Díky tomu tak mohou plánovat budoucí vývoj bez obav z toho, že by takzvaně přišly na buben. A i když vy sami platit nebudete, nevadí – zaplatí někdo jiný. Vše je založeno na dobrovolnosti.

 

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *