Qualcomm investuje do next-gen displejů

Společnost Qualcomm se spojila s japonským výrobcem Sharp, jemuž nabídla zajímavou investici do displejů nové generace, které mají vysokou šanci uspět na spotřebitelském trhu.

Qualcomm se přes svou dceřinou společnost Pixtronix spojil s japonskou firmou. Spolu se snaží o hromadnou výrobu nové generace displejů pro mobilní zařízení. Sharp oznámil, že obdržel investici, v pořadí již druhou, v hodnotě 60 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliard Kč). Miyuki Nakayama, mluvčí Sharp, oznámil, že tým je stále ve fázi vývoje a konečný termín prozatím není znám.

V prosinci loňského roku Qualcomm souhlasil s investicí v celkové hodnotě 120 milionů dolarů (zhruba 2,4 miliard Kč). Částka měla být podle dohody rozdělena do dvou bloků, z nichž první polovina byla investována hned měsíc po uzavření dohody (tj. v lednu letošního roku), druhou polovinu měl Sharp získat již v březnu, ale z důvodu zdržení v oblasti vývoje se transakce pozdržela až do června.

Standardní LED displeje ke svému fungování používají bílé podsvícení, které je umístěno za tekutými krystaly. Každý krystal je spárován s barevným filtrem pro stabilizaci množství propuštěného světla. Sharp ovšem přichází se svým vlastním systémem MEMS (mikoelektromechanický systém), který obsahuje mechanické uzávěrky. Tyto uzávěrky mají rychlejší reakční dobu (tudíž snižují dobu odezvy) a ke svému provozu nepotřebují barevné filtry. Díky tomu bude zadní podsvícení potřebovat méně energie k provozu a zařízení tak bude podstatně ekologičtější.

Sharp v poslední době zaznamenal sérii hlubokých ztrát a nyní hledá stabilní partnerství pro vyrovnání hladiny svých financí. Ve firmě tedy svůj 3,5 procentní podíl vlastní Qualcomm a také Samsung, který do společnosti investoval 110 milionů dolarů (zhruba 2,1 miliard Kč). Nyní Japonce čeká už jen zdokonalení výroby a postupná komercializace nové generace displejů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *