Policie začala využívat drony k hledání ztracených lidí

Policejní dron vybavený infračerveným zařízením se stal hrdinou při pátrání po pohřešované osobě s demencí, která zmizela z nemocnice v Deltě 29. července. Delta je město v Britské Kolumbii v Kanadě. Vyplývá to z nedávno zveřejněné zprávy Global News. Policie z Delty novinám řekla, že obdržela zprávy o možném pozorování pohřešované osoby v místním parku zvaném Dugald Morrison, ale jakmile dorazili na místo, nebyli schopni ji najít.

Přichází na řadu technika

Tehdy vytáhli velké zbraně: dron vybavený infračervenou (IR) kamerou a reflektorem.

„Dron nám umožňuje reagovat velmi rychle a pak dostat jeho čočku na otevřenou plochu nebo rychle do oblasti a odtud můžeme zúžit naše hledání, nebo můžeme jít ven a najít osoby v konkrétní oblasti.“ řekl Sgt. Jim Ingram.

Stroj se ukázal jako mimořádně užitečný při prohledávání nedalekého pozemku a zemědělských polí, regionů příliš velkých na to, aby je policie zvládla pěšky. Právě tehdy tepelný podpis na dronu umožnil úředníkům přesně určit polohu pohřešované osoby. Bodové světlo a zoom kamery dronu dokázaly potvrdit, že spatřená osoba byla skutečně ta, která zmizela.

„Tady, kde byla osoba v lékařské tísni, to hledání by bylo extrémně obtížné pěšky, to v tomto případě znamenalo změnu hry,“ řekl Ingram.

Policie v Deltě dále řekla, že jejich drony mají různé aplikace, ale ty, které jsou vybaveny zejména infračervenou technologií, se hodí při „potenciálních pátráních na život a na smrt“.

Použití dronu při hledání.

Hledat a zachránit

V listopadu 2020 vědci předpověděli, že drony se stanou důležitým zdrojem při pátracích a záchranných misích.

„V budoucnu bude záchrana ztracených, nemocných nebo zraněných osob stále častěji prováděna autonomními drony,“ napsali vědci ve své studii, která byla v té době zveřejněna v Nature Machine Intelligence. Inženýři vyvinuli drony, které by byly obzvláště zběhlé v rozpoznávání lidí od všeho, co je obklopuje. Dosáhli toho pomocí aplikace pro hluboké učení ke zlepšení snímků, které drony shromažďují.

„Ukazujeme, že automatickou detekci osob v podmínkách okluze lze výrazně zlepšit kombinací více perspektivních snímků před klasifikací,“ vysvětlili vědci ve své práci.

Obrázky: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *