Panorama – 7. díl

Redakce Prismy přináší v 7. díle seriálu Panorama 168 souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Jedna z nejdůležitějších novinek, kterou jistě ocení všichni hráči, se týká herní konzole Xbox One od Microsoftu. Až doposud se myslelo, že konzole bude ke svému chodu využívat výhradně Kinect, který bude nutný. Nyní ovšem sám Microsoft (resp. Marc Whitte – ředitel výroby) oznámil, že nextgenová konzole bude fungovat i bez Kinectu. Kromě jiného také společnost oznámila synchronizaci konzole s počítačem přes kabelový ovladač.

Uživatelé Applu jsou již znechuceni některými funkcemi (nebo jim některé chybí), proto se rozhodli dát dohromady seznam věcí, které by uvítali již v novém iPhonu, o jehož vydání jsme vás tento týden informovali. Pojďme si představit alespoň nejčastěji zmiňované změny v uživatelském feedbacku. Na prvním místě se samozřejmě umístila větší výdrž baterie. Jeden uživatel dokonce napsal, že iPhone vydrží pouze ubohé 2 hodiny, pokud ho používá neustále. Mezi další výtky vůči Applu patří zvýšení kvality pořizovaných snímků (to se týká jak předního, tak i zadního snímače), zlepšení kvality předního skla, jež často praská, nebo, což je ale trochu nepravděpodobné, zabudování vestavěného projektoru (velice dobrý nápad). Nechme se tedy překvapit, jak si se zpětnou vazbou uživatelů Apple poradí.

iPhone 5S

Jako důkaz toho, že se dá v dnešní době vydělat už opravdu na všem, je Zeus. Tento vir, který byl původně určen k odchytávání platebních údajů a údajů o kreditní kartě, byl nyní pozměněn k vytváření falešných účtů na Instagramu. To by ovšem tolik nevadilo, pokud by tyto účty nerozdávali likes (označení srdíčkem) lidem, kteří si za tuto službu zaplatí. Například za 30 dolarů (zhruba 580 Kč) můžete získat 1 000 srdíček ke svým fotkám. Zatím tuto službu využívají zejména podniky. Na jedné straně je zvláštní, že tato „služba“ vůbec existuje, na druhé straně to vypovídá o tom, kam až jsou podniky schopny zajít, aby vypadaly „úspěšně“. Kde je poptávka, tam je i nabídka.

V týdnu se taktéž stala velice nemilá věc internetové verzi známého deníku Washington Post. Jeho web na adrese washingtonpost.com napadli hackeři ze Sýrie. Podle všech dostupných informací vyplývá, že útok byl součástí plánu spojenců syrské vlády za účelem útoku na hlavní americké zpravodajské agentury a zpravodajská centra. Pokud si chtěli návštěvníci přečíst nový článek na webu Washington Post, byli přesměrování na web skupiny, jež stojí za tímto útokem, a nazývá se Syrian Electronic Army. Hackerské útoky nejsou tak ojedinělé, ovšem skupina, která má útok na svědomí, podporuje Assada, který vedl velice krvavou kampaň, aby potlačil povstání obyvatel. Narušení funkčnosti webu trvalo zhruba 30 minut.

Tímto sedmý díl končí, ovšem již za týden přineseme osmé vydání seriálu Panorama 168.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *