Panorama 168 – 6. díl

Redakce Prismy přináší v 6. díle seriálu Panorama 168 souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Stalo se vám někdy, že jste si zabouchli klíče a neměli jste se jak dostat domů, nebo kamkoliv jinam? Tomu je teď konec. Přichází startup KeyMe, který tyto problémy jednoduše řeší. Umožňuje uložení digitální podoby vašich klíčů v cloudu. Při spuštění mobilní aplikace budete vyzváni k vyfocení klíče z několika úhlů. Kopii klíče z takto získaných fotografií můžete využít při zhotovení náhradního klíče. Například kopie přímo od provozovatele aplikace stojí 4,99 dolarů (zhruba 100 Kč), ovšem je nutné počítat s dodací dobou v rozmezí dvou až tří dnů. Komu by se ale takovou dobu chtělo čekat? Naštěstí je tu i možnost zajít do libovolného klíčového centra, kde by měl být zaměstnanec podle návodu aplikace schopný kopii vytvořit. Navíc se nemusíte bát, že by data byla nějak zneužita, kopie jsou uloženy bezpečně za pomoci hesla a pokročilého šifrování. Zajímavostí je také to, že samotná aplikace je zdarma (pouze na iOS), ale 10 dolarů (zhruba 190 Kč) zaplatíte za návod, jak postupovat při tvorbě kopie. Aplikace zvolila zajímavý obchodní model. I přesto se však těšíme na podporu i dalších operačních systémů.

Aplikace KeyMe

Sdružení CZ.NIC, výhradní správce a registrátor .cz domény, přišel s dvěma novými a velice užitečnými vylepšeními. Prvním vylepšením je Skener webu, který, jak název vypovídá, slouží především webmasterům, kteří chtějí zjistit, jak bezpečný je jejich web. Použití je jednoduché – na oficiálních webových stránkách si tuto službu objednejte. Poté, co tak učiníte, bude proveden sken, z něhož vzejde závěrečná zpráva od specializovaných odborníků na bezpečnost, jež zhodnotí zabezpečení webu a případně doporučí postupy, jak bezpečnostní chyby fixovat. Druhá služba se jmenuje CAPTCHA Help a slouží zejména zrakově postiženým lidem. CAPTCHA kódy se dnes staly již standardem v boji proti SPAMu. Někdy je jejich rozluštění velice složité i pro zdravého člověka, natož někoho se zdravotním postižením. Odteď mohou zrakově postižení, pokud naleznou pro ně nerozluštitelný kód, daný kód zaslat na vyhrazenou e-mailovou adresu captchahelpdesk@captchahelp.cz, kde nonstop fungují operátoři, připravení pomoci. Ti jim na jejich e-mail zašlou kód v čitelné podobě. Obě služby jsou zdarma.

CZ.NIC

A nejen v Česku se roztrhl pytel s novými funkcemi zavedených služeb. Jedním z příkladů může být sociální síť Facebook. V předchozím článku jsme vás informovali o personalizovaném obsahu. Po Pinterestu se tak stal Facebook jednou z mála služeb, která pochopila, že uživatelé nechtějí být otravováni nerelevantním obsahem. Svými kroky, které sociální síť podnikla, se jí dokonce podařilo zvýšit počet interakci i počet zobrazení jednotlivých příspěvků. Konkrétně se jedná o funkce Last Actor a Story Bump, ty se dočkaly nanejvýš pozitivních ohlasů. Lze očekávat, že s možností osobního přizpůsobení obsahu se budeme setkávat stále častěji.

Poslední zpráva se týká především Prismy. Rozhodli jsme se, na četné žádosti některých uživatelů, spustit nový seriál Doporučené PC sestavy, ve kterém se budeme každý měsíc snažit informovat o vhodné PC sestavě z nejnovějších komponent. Jednotlivé sestavy jsou rozděleny podle cen, aby si každý návštěvník přišel na své. První díl jsme tento měsíc už přinesli, tudíž se můžete spolu s námi těšit i na další pokračování.

Tímto šestý díl končí, ovšem již za týden přineseme sedmé vydání seriálu Panorama 168.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *