Panorama 168 – 3. díl

Redakce Prismy přináší ve 3. díle seriálu Panorama 168 souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Zajímavý případ, dalo by se říci hackerský útok, se odehrál v několika knihovnách v San Franciscu. Skupina umělců se dostala tajně do knihovny a ve slovnících upravila význam slova „manželství“ dle svého tím, že ho přelepila. Slovník Oxford American Dictionary standardně uvádí tento význam – „formální spojení muže a ženy, typicky uznávané zákonem, čímž se stávají manželem a manželkou“. Umělci však chtěli nejspíše poukázat i na homosexuální páry. Jejich upravená verze zní – „formální spojení dvou lidí, kteří se stali partnery pro život.

Technický gigant Google se spojil s vědci z Georgia Institute of Technology kvůli svému projektu Glass. Nejde ale o ledajaké vylepšení, Google si usmyslel, že chce Glass poskytnout i psům. Jakkoli to zní zvláštně, gigant tím chce pomoct zejména interakci nějakým způsobem postižených nebo neschopných lidí a jejich asistenčních psů.

Ovšem kromě výzkumu Glass pro psy Googlu přibývají ohledně vlastních nositelných brýlí další starosti. Například Symantec upozornil, že v současné podobě Google Glass obsahují závažnou chybu, kterou způsobuje připojení k Wi-Fi síti. Další vráskou na čele může být ohlas nových brýlí GlassUp, o kterých jsme na našem webu již psali. Jsou více sexy, ale tolik toho prozatím neumí. To by se mělo podle Francisca Giartosia, generálního ředitele GlassUp, v blízké době změnit. Italští vývojáři plánují novou verzi, která nabídne značná vylepšení, a bude moci Googlu směle konkurovat. Jak tento souboj dopadne?

I tento týden se nakupovalo. Nejzajímavější akvizice se konala pravděpodobně u Applu. Ten, ve snaze zlepšit svůj servis v oblasti poskytování mapových podkladů, koupil za blíže nespecifikovanou částku kanadský startup Locationary. Jako důkaz pokusu o opravdové zlepšení mapového servisu dodejme, že je to již čtvrtá podobně zaměřená akvizice Applu za poslední roky. Výrobce mobilních zařízení v poslední době investoval do Placebase, C3 Technologies a Poly9. Nákup se ovšem dal čekat zejména poté, co Apple ze své nové verze k nevoli značné části uživatelů vyloučil Maps od Googlu.

Locationary

Zajímavou finanční politiku nabízí Motorola. Po odkoupení Googlem firma spíše vrávorá, respektive spoléhá na svou vlajkovou loď Moto X, o níž jsme vás v minulém díle informovali. Jak vyplývá z výsledků hospodaření Googlu, Motorola je silně ztrátová a technickému gigantovi ještě nevydělala žádné peníze. Zatím akvizice těchto dvou firem vypadá spíše jako pouhé sponzorství ze strany Googlu, který do Motoroly už nasypal nemalé prostředky (a ještě nasype, jelikož se ještě nerozeběhla reklamní kampaň propagující Moto X).

Na závěr máme pro své čtenáře jeden tip. Jeden z nejpopulárnějších přehrávačů, VLC, který podporuje Windows, Linux, Mac, Android i iOS, nabídl novou verzi. V té se mohou fanoušci tohoto přehrávače dočkat možnosti přehrání .mkv souborů, podporu bluetooth headsetů, AirPlay a integraci Dropboxu. Určitě novou verzi vyzkoušejte, stojí za to.

Tímto třetí díl končí, ovšem již za týden přineseme čtvrté vydání seriálu Panorama 168.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *