Panorama 168 – 1. díl

Redakce Prismy přináší souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Panorama 168 označuje seriál redakce našeho magazínu, který by měl vycházet každou neděli. Jeho cílem je pomocí krátkých zpráv shrnout uplynulý týden. Tuto neděli vám přinášíme první díl a budeme se spolu s vámi těšit na další pokračování Panoramatu 168.

Chcete-li se stát fotografem Googlu, máte jedinečnou příležitost. Google totiž zájemcům, kteří si vyplní přihlášku a budou vybráni, umožní fotografovat v místech, kde to je běžně pomocí aut a jiné techniky nemožné. K dispozici fotografům bude i Trekker, vynález Googlu. Je to v podstatě batoh, který má na svém vrchu 15 snímačů, jež dokáží po každých 2,5 vteřinách zachytit 360° panorama. Pro první díl našeho seriálu Panorama 168 jsme si nemohli vybrat lepší novinku.

Zemřela jedna z největších a nejzásadnějších postav v oblasti informačních technologií – Douglas Engelbart. Můžeme se jen dohadovat, jak by informatika bez jeho poznatků a nových technologií vypadala dnes. Má na svědomí kupříkladu myš, rozvoj GUI (neboli grafického uživatelského prostředí), jež nahradilo CLI a stalo se běžnou a dnes už neodmyslitelnou součástí počítačů, nebo hypertextové odkazy, jak je známe i dnes. Vděčíme mu za hodně. Zemřel pokojně ve spánku ve věku 88 let.

Yahoo se v poslední době rozjel s nákupy nových produktů a služeb. Kromě Qwiki – služby, jež má za cíl konkurovat Vine a videím na Instagramu – zakoupila společnost také Xobni. Xobni představuje inteligentní a na používání jednoduchý adresář. Bude se tak starat o veškeré vaše kontakty a navíc je bude umět importovat i z jiných služeb, například z Gmailu, Outlooku, nebo sociálních sítí Twitter a Facebook.

 Společnost KONAMI vydala video o připravovaném dílu Pro Evolution Soccer s číslovkou 14, který opět bude přímým konkurentem FIFY. Ve videu můžeme vidět vylepšenou fyziku, grafiku nebo třeba zlepšení atmosféry stadionu a její vliv na výkony hráčů.

 Následovník veleúspěšného titulu World of Tanks, který se pomalu připravuje na svou cestu na Xbox, hra War of Warplanes, se dostala do fáze otevřené beta verze.

Apple slaví páté narozeniny svého marketu App Store. Společnost službu, skrze niž se dají do zařízení instalovat různé aplikace, spustila v roce 2008. Tehdy Apple spustil market, na němž bylo přes 500 aplikací, v době, kdy vyšla druhá generace iPhonu. Nyní se App Store chlubí 850 000 aplikacemi. Apple k oslavě pátých narozenin vydal i některé statistiky, jež mají přímou souvislost s marketem. Zdaleka nejvíce stahovanými produkty jsou hry Angry Birds a Temple Run, nebo aplikace Netflix a Paper. Celková suma, kterou Apple zaplatil vývojářům, činí 10 miliard dolarů (zhruba 202 miliard Kč).

Na závěr bychom chtěli upozornit na exkluzivní rozhovor, který jsme na našem webu vydali, s Erikem Leštachem. Erik si zazávodil se Sebastianem Vettelem, jezdil na Hungaroringu a vyhrál GT Academy. Rozhovor si můžete přečíst zde.

Tímto první díl končí, ovšem již za týden přineseme druhé vydání seriálu Panorama 168.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *