Operátor O2 v Česku konečně spouští regulérní síť 5G

Po dlouhých letech se blíží další milník české mobilní sítě. Operátor O2 ohlásil, že již od července spouští v centru Prahy a v Kolíně datovou síť 5G. Od 1. července si zákazníci O2 mohou v aplikaci Moje O2 aktivovat službu Nejrychlejší 5G internet na zkoušku a využívat zrychlená mobilní data. Podmínkou je dále vlastnictví kompatibilního mobilního zařízení a pohyb v podporované lokalitě. Mobilní síť 5. generace přináší další novinky a zlepšení datového připojení k internetu. Zejména jsou to:

  • vyšší rychlost až 600 Mb/s
  • rychlejší odezva připojení
  • větší kapacita pro připojení více zařízení

Zatím pouze omezený počet smartphonů 5G zvládne

Operátor O2 má aktuálně v nabídce telefony Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a levnější Galaxy S20+ 5G. Oba smartphony dostanou v průběhu července update pro kompatibilitu se sítí 5G od O2. V létě se do nabídky dostane ještě model Galaxy A51 5G. Mimo značku Samsung se nabízí ještě Xiaomi Mi 10/10 Pro 5G a Huawei P40/P40 Pro.

U dalších prodejců se technologie 5G dočkáme v telefonech LG Velvet, Motorola Edge, OnePlus 8 či Realme X50. Počet smartphonů s touto technologií se začíná zvyšovat, jak výstavba sítí pokračuje a dostává se do širšího povědomí uživatelů. Dá se očekávat, že ještě letos bychom se mohli dočkat smartphonu s 5G, který bude mít cenovku do 10 tisíc korun.

Výměna SIM karty zatím není nutná

SIM kartu prozatím není nutné měnit. Postačí karta schopná příjmu signálu 4G LTE. Až po nějaké době bude k dostání speciální SIM karta zaměřená na síť nové generace. S kompatibilním telefonem a kartou SIM zbývá pouze lokace. Pokrytí operátora prozatím zahrnuje pouze Prahu, a to oblasti Vinohrady, Vršovice, Pankrác a Nusle. Také je možné signál přijímat v centru města Kolín. Lokace se budou postupně rozrůstat a doufejme, že se dočkáme zprovoznění technologie i u dalších 2 největších českých operátorů T-Mobile a Vodafone.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *