Neuralink Elona Muska čelí federálnímu vyšetřování kvůli týrání zvířat

Neuralink, společnost zabývající se mozkovými implantáty, kterou založil Elon Musk, údajně čelí federálnímu vyšetřování ohledně týrání zvířat používaných při jejích experimentech. Agentura Reuters uvádí, že generální inspektor amerického ministerstva zemědělství (USDA) nedávno zahájil vyšetřování, které se zaměřuje na potenciální porušení zákona o ochraně zvířat. Mluvčí generálního inspektora USDA odmítl agentuře Reuters její zprávu komentovat.

Špatné životní podmínky pro zvířata

Ačkoli Reuters říká, že není jasné, jak rozsáhlé je vyšetřování, tisková agentura podrobně popisuje řadu obav ohledně dobrých životních podmínek zvířat, které vyvolaly rozhovory s více než 20 současnými a bývalými zaměstnanci společnosti Neuralink. Patří mezi ně zprávy, že v jednom experimentu mělo 25 ze 60 prasat údajně v rámci studie nainstalované zařízení nesprávné velikosti, zatímco při jiné příležitosti měla dvě samostatná prasata zařízení nainstalované na nesprávném obratli, což vedlo k tomu, že jedno muselo být zabito, aby se ukončilo jeho utrpení.

Zaměstnanci jsou údajně nuceni plnit ambiciózní termíny. Cílem Neuralink je vyvinout způsoby, jak se lidský mozek přímo propojí s počítači, aby pomohl léčit řadu neurologických stavů a dokonce pomohl ochrnutým lidem chodit. Společnost dosud provedla řadu veřejných demonstrací používání své technologie zvířaty, včetně ukázky opice hrající pong s mozkem a dalšího psaní na počítači pomocí implantátu.

Je běžné, že zvířata použitá ve vědeckých testech jsou po dokončení experimentů zabita, aby jejich pitvy mohly poskytnout další údaje. Ale současní a bývalí zaměstnanci Neuralink dotazovaní agenturou Reuters uvedli, že chyby při testování mohou vést k nadměrným úmrtím tím, že vyžadují opakování testů. Mohou také snížit přesnost výsledných dat. Agentura Reuters uvádí, že Neuralink od roku 2018 zabila kolem 1500 zvířat.

Nic z toho není jasným důkazem pochybení (a Reuters poznamenává, že Neuralink prošel všemi kontrolami USDA), ale zaměstnanci údajně interně vyjádřili obavy, že Muskova snaha o rychlý pokrok vytvořila prostředí plné toho, co agentura Reuters nazývá „nedostatečně připraveným a přehnaným“. zdůraznili, že se zaměstnanci snaží dodržet termíny.“ Muskovy pokusy motivovat zaměstnance k rychlejší práci údajně zahrnují to, že zaměstnancům říká, aby si představovali, že mají na hlavě připoutanou bombu. Reuters říká, že generální ředitel také napsal v e-mailu v únoru tohoto roku: „Obecně se jednoduše nepohybujeme dostatečně rychle. Dohání mě to k šílenství!“

Veřejně byl Musk optimistický ohledně potenciálu Neuralinku zahájit v blízké budoucnosti lidské pokusy. Na nedávné akci řekl generální ředitel Tesly a nyní Twitteru, že doufá, že během příštích šesti měsíců nainstaluje zařízení do lidské hlavy . Musk dříve uvedl, že doufal, že pokusy na lidech zahájí v roce 2020 a poté v roce 2022.

Neuralink již dříve čelil kritice za své zacházení se zvířaty. Začátkem tohoto roku nezisková organizace s názvem Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) , která je proti používání zvířat v lékařských experimentech, tvrdila, že ve studii financované Neuralinkem, vědci z Kalifornské univerzity, Davis léčil opice zapojené do jeden z jeho nelidských experimentů. Neuralink na obvinění reagoval slovy, že „zařízení a péče v UC Davis odpovídaly a nadále splňují federálně nařízené standardy“.

Obrázek: Neuralink

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *