Nejhledanější muž planety bude žít v Rusku

Kauza, ve které se stal hlavní postavou Edward Snowden, má zajímavé pokračování. Jednání se konečně hnula z bodu, ve kterém dlouho stagnovala.

Edward Snowden je bývalý zaměstnanec bezpečnostních složek Spojených států amerických a uprchlík, který v současné době pobývá na území Ruska. Mezi veřejností se proslavil zejména svým krokem, který odhalil sledování amerických tajných služeb. Vynesl totiž na světlo světa podklady k tajné akci PRISM, již má na svědomí NSA a která spočívá v tajném sledování libovolného provozu na internetu, do kterého spadají například i osobní konverzace na sociálních sítích.

Je známo, že do zmíněného programu se zapojila většina velkých společností, které se nyní snaží svou účast popřít. V jednom z předešlých článků jsme zmiňovali vytvoření koalice několika gigantů, kteří požadují větší transparentnost NSA v kauze PRISM, aby nedošlo k neopodstatněnému pošpinění jejich dobrých jmen.

Edward Snowden

Snowden po vynesení tajných dokumentů vzkázal, že nechce žít v zemi, kde se nectí základní pravidla demokratické společnosti, a uprchl do Ruska. Zde strávil pět týdnů na moskevském letišti, konkrétně v jeho tranzitní zóně, zatímco se snažil si vyjednat azyl v této zemi. Nakonec mu byl dnes povolen alespoň dočasný azyl. Ten umožňuje Snowdenovi žít a pracovat v Rusku po dobu jednoho roku. Jeho žádost o trvalý politický azyl pořád čeká na schválení.

Snowdenův advokát, Anatoly Kucherena, označil svého klienta za nejhledanějšího muže planety a zároveň vzkázal, že potřebuje nějaký čas, aby si přivykl ruským reáliím. Podle zákonodárců bude mít krok ruských úřadů jasnou odezvu v americko-ruských vztazích. Úřady v Americe totiž opakovaně žádaly Rusko, aby Snowdena vydaly. Chtěly ho totiž trestně stíhat a postavit před soud za únik dokumentů.

K celé záležitosti se vyjádřil i senátor Robert Menendez, předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy: „Edward Snowden může napáchat velké škody americkým národním bezpečnostním zájmům. Informace, kterými disponuje, by mohly pomoct teroristům a ostatním na celém světě, kteří chtějí skutečně škodit naší zemi. Rusko musí Snowdena vydat, aby čelil trestnímu obvinění.“

Kvůli zmíněným Snowdenovým důvodům k opuštění země není zřejmé, zda si nějakým způsobem pomohl. Lze očekávat, že se chce pouze vyhnout trestu, který by ho čekal v USA. Jinak si nelze logicky vysvětlit, proč by chtěl setrvat v Rusku, které je v současné chvíli na hranici demokratických principů a autokratického režimu prezidenta Putina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *