Natáčení filmu Blade Runner 2099 v Praze se blíží

Blade Runner v Praze

Viděli jste kultovní snímek Blade Runner Ridleyho Scotta z roku 1982 a nenechali jste si ujít ani následující díl? Právě pro vás máme skvělou zprávu: brzy v Praze začne natáčení nového dílu.

Blade Runner

Předlohou filmu Blade Runner je kniha Philipa K. Dicka – Sní androidi o elektrických ovečkách?, jež byla poprvé vydaná v roce 1968 a odehrává se v době, kdy se k práci na kolonizovaných planetách používají lidští replikanti. Jedinými dvěma věcmi, které tyto replikanty odlišují od lidí, jsou schopnost empatie a lásky. Hlavní hrdina Rick Deckard, je policejní agent, který dostal za úkol zlikvidovat tyto lidské replikanty. Ve filmu postavu Ricka Deckarda ztvárnil Harrison Ford.

Blade Runner 2049

Protože film Blade Runner je stále považován za jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob, Ridley Scott několikrát uvažoval o pokračování. Nápadů bylo víc než dost, ale nakonec se Blade Runner dočkal pokračování až v roce 2017. Film Blade Runner 2049 s Ryanem Goslingem v hlavní roli přímo navázal na události prvního dílu, ale režie se ujal Denis Villeneuve. Ve snímku opět nechyběl Harrison Ford a ani odkaz na knižní předlohu prvního Blade Runnera.

Blade Runner 2099

Protože se Blade Runner v roce 2017 těšil ohromné popularitě, chtějí na to tvůrci navázat, tentokrát seriálem. Ten ponese ve svém názvu číslo 2099 a jeho výrobu má na svědomí Amazon Prime Video. Diváci se tak opět přenesou do již dobře známého světa replikantů a Blade Runnerů.

Natáčení v Praze 

Pro české diváky je ale nejzásadnější zprávou to, že natáčení bude probíhat v Praze, přestože to původně nebylo v plánu. Natáčení mělo totiž začít již před rokem v Belfastu, ale kvůli několika proměnným, například i hollywoodské stávce scénáristů a herců, byl projekt několikrát odložen. Nakonec si štáb místo studií v Belfastu vybral Prahu, konkrétně barrandovské ateliéry.

Co vše víme o třetím díle?

Natáčení bude v barrandových ateliérech probíhat od června do listopadu letošního roku. Režijní křeslo tentokrát obsadí Jonathan van Tulleken, jenž má na svědomí seriál Šógun, který je možné sledovat na platformě Disney+. Stát ovšem bude pouze za prvními dvěma epizodami, co bude dál, zatím nebylo odtajněno. Stejně tak drží tvůrci pod pokličkou i děj a postavy. Na povrch zatím vyplavalo pouze to, že jednu z postav si zahraje Michelle Yeoh a na účast v projektu kývla také Hunter Schafer. Dokonce se ani neví, kolik dílů bude seriál Blade Runner 2099 mít. Jisté je ovšem to, že filmaři přinesou do České republiky nemalý obnos peněz.

Odhady o průběhu natáčení a výdělcích pro Prahu

Předpokládá se, že natáčení se vyrovná ostatním hollywoodským trhákům, které se v Česku v posledních letech točily. V roce 2019 posloužila Praha filmařům při natáčení filmu Spider-man: Daleko od domova, v roce 2006 se staly filmovou hvězdou Karlovy Vary, které hostily natáčení bondovky Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green.

Ředitel barrandovských studií, Petr Tichý, odhaduje, že tvůrci utratí v České republice třeba až miliardu korun. To by bylo ještě víc, než kolik Praze přineslo natáčení filmu The Gray Man, který produkoval Netflix a ve kterém si zahrál například Ryan Gosling a Chris Evans. Natáčení tehdy probíhalo zejména v centru Prahy a trvalo 18 dní.

Na výdělky, průběh natáčení a samotný výsledek nového seriálu Blade Runner 2099 si ještě sice budeme muset počkat, ale rozhodně si díky tomu Praha upevní své místo mezi ostatními evropskými metropolemi a je pouze otázkou času, než se do České republiky vypraví další filmové a seriálové štáby.

Zdroj textu: www.databazeknih.cz, www.worldofreel.com

Zdroj foto: www.pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *