Ministryně Nováková a mobilní data

Internet v posledních dnech obletěla zpráva o vyjádření Marty Novákové, která je členkou Hnutí ANO a zároveň také ministryní pro místní rozvoj v současné vládě. Dle jejích slov si Češi za drahá mobilní data mohou vlastně sami. Na vině je prý připojování k veřejným WiFi sítím, které má za následek neustále zdražování mobilních operátorů. Ihned po odvysílání vyjádření se na paní Novákovou strhla lavina kritiky, kterou nešetřil ani premiér Andrej Babiš.

Veřejná WiFi nepřítelem mobilních dat?

Paní Nováková v podstatě pronesla tvrzení, že lidé na příliš drahá mobilní data neustále nadávají a protože je pak následkem toho i méně využívají, tak operátoři reagují opětovným navýšením. Andrej Babiš se přitom mnohokrát předtím nechal slyšet, že udělá vše pro to, aby operátoři cenu mobilních dat podstatně snížili. Následkem toho paní Novákovou skrze některá média pokáral.

Ostatní politici s názorem ministryně nesouhlasí

Mnoho dalších politiků, kteří se k výrokům ministryně Novákové, považují slova o veřejné WiFi za poněkud absurdní. Na vině je podle nich spíše nedostatek konkurence na trhu, což dovoluje operátor s cenami manipulovat dle vlastního uvážení. Následně se nemusejí bát, že by lidé přešli k operátorovi jinému, když si na českém trhu v podstatě nemají z čeho vybírat.

Jak si stojíme v rámci Evropy?

Česká republika s cenou svých mobilních dat zaujímá třetí místo mezi těmi nejdražšími mobilními daty v Evropě. Jeden gigabyte dat u nás v průměru vyjde na 5 dolarů. Hůře si stojí už jen Belgie a Německo. V porovnání s Finskem, Rakouskem nebo Švýcarskem, kde ten samý objem dat stojí méně než dolar je cena našeho gigabytu skutečně smutným faktem, který se bohužel zřejmě jen tak nezmění. Dokud se na trhu neobjeví nějaká nová konkurenceschopná jednotka, neměli bychom si na lepší zítřky zřejmě dělat plané naděje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *