Digitální detox pro děti – jak zdravě používat technologie?

Digitální detox by mohl být v několika případech prospěšný. Tento termín „digitální detox“ se stal již běžným termínem, který se používá k označení období, během kterého se člověk doslova „odpojí“ od všech elektronických a digitálních zařízení, jako jsou smartphony, tablety a počítače.

Proč do toho jít?

Cílem tohoto projektu je zotavit se z množství stresu, tlaku a napětí, které často vznikají z nadměrného vystavení se digitálnímu světu, zaměřenému spíše na autentické společenské interakce a opětovném propojení s přírodou. Právě návštěva přírody je jedním z nejlepších způsobů digitálního detoxu. Období digitálního detoxu však také pomáhá lépe porozumět významu technologie v dnešní společnosti a učit se, jak řídit svou roli pozitivním a užitečným způsobem pro náš každodenní život. A to zejména co se mladých generací týká.

Jak začít?

Technologický detox není zas tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Pomoci vám v tom mohou:

  • Týmová práce – alespoň ve dvou se to lépe táhne.
  • Dosažitelné cíle – začněte pomalu.

Začněte podporou v týmové práci

Pokud chcete dosáhnout tohoto cíle, je důležité, aby se zapojilo co nejvíce osob. Pokud spolu se svými přáteli (nebo alespoň jedním přítelem) vypnete telefony a zapojíte se do digitálního detoxu společně, bude pro vás mnohem snazší cíle dosáhnout. Takový „detoxový partneři“ mohou diskutovat o svém pokroku tváří v tvář a mohou tak odhalit krásu lidské komunikace.

Stanovte si dosažitelné cíle

Stanovit si celý týden bez digitálních techlogií prostě nejde. Proto bude pro vás a i pro vaše děti prospěšnější, když si v průběhu dne stanovíte určité momenty, kdy budou technologie zakázány. Typicky během jídla, což by mělo být samozřejmostí, ale také například před spaním. O škodlivosti „modrého“ světla z obrazovek toho již bylo řečeno víc než dost. Navíc – když dodržíte tato krátká období bez technologie, budete mít dobrý pocit. Naopak – pokud porušíte dlouhé období v rámci kterého nesmíte používat technologie, spíše vás to nemotivuje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *