Lidé vyprodukují za rok více elektronického odpadu než váží Velká čínská zeď

Telefony v koši.

Lidé však každý rok vyprodukují takové množství elektronického odpadu, které je těžší než Velká čínská zeď. Podle vědců vyprodukujeme do konce roku 2021 přes 57 milionů tun elektronického odpadu. To je množství, které je ještě větší než minulý rok.

Produkce elektronického odpadu roste

Každý rok se produkce elektronického odpadu zvyšuje o 2 miliony tun. Je velmi důležité, aby se tento odpad začal efektivním způsobem recyklovat. V současné době se recykluje méně než 20% tohoto odpadu. Posouzení provádí mezinárodní skupina odborníků věnovaná řešení globálního problému s odpadem z elektrických a elektronických zařízení (WEEE). Je nutné, aby uživatelé přístroje nechali recyklovat. Podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2019 má světový elektronický odpad materiální hodnotu 62,5 miliardy dolarů. Lidé po celém světě mají doma miliony nepoužívaných přístrojů, které jsou plné cenných prvků, které lze využít k výrobě nové elektroniky. Mezi nejcennější prvky v mobilních telefonech patří gallium, arsen, stříbro, indium, yttrium a tantal.

elektronický odpad

Spotřební chování je velkým problémem

Současný trh s elektronikou podporuje trend neustálého nakupování nové elektroniky. Je to dobře vidět u mobilních telefonů, zde se dosáhlo velmi rychlého pokroku a uživatelé stále častěji mění starší zařízení za nová. Problémem jsou také omezené možnosti oprav elektroniky, mnoho lidí si raději pořídí novou elektroniku, protože rozbitou nelze opravit nebo je oprava složitá a nákladná. Je důležité, aby byli spotřebitelé více informováni o důležitosti recyklace elektronického odpadu. Když se recykluje tuna elektronického odpadu, zamezí se tím emisím zhruba dvou tun oxidu uhličitého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *