Je zabezpečený e-mail nedosažitelný?

Použít v jedné větě slova „e-mail“ a „zabezpečení“ se zdálo jako holý nesmysl. Kim Dotcom by ale mohl ze zabezpečených e-mailových schránek udělat blízkou budoucnost.

Po skončení služby Lavabit se na trhu objevila díra, kterou touží hned několik vývojářů nebo společností zaplnit. V současné době totiž jen těžko seženete alternativu k z velké části zabezpečenému e-mailu, který vám zajistí bezpečí před případným sledováním, jako se tomu stalo a nadále stává v cause PRISM. Ovšem to by nebyli Kim Dotcom a jeho nově založená společnost Mega, aby nepřišli s řešením.

Je to až s podivem, že právě Dotcom, který byl stíhán za nelegální sdílení souborů skrze dnes již nefungující službu Megaupload, se snaží najít způsob, jak uživatele chránit. Na druhou stranu lze tento krok považovat za logický s ohledem na ohlášení Dotcoma, ve kterém sděluje, že nová služba Mega používá naprosto nový a unikátní šifrovací systém, který by měl být takřka nenapadnutelný.

Kim Dotcom

Všechno napovídá tomu, že si protentokrát Dotcom ukousl až moc velké sousto, jež nemůže strávit. Ihned se totiž setkal s několika negativistickými (resp. nedůvěřivými) ohlasy. Jmenujme jen některé z nich. Generální ředitel Mega, Vikram Kumar, oznámil, že největší výzvou bude poskytování funkcí, které běžní uživatelé nezbytně potřebují (jako například vyhledávání), jestliže aplikace poběží pouze na klientské straně a bude mít k dispozici pouze šifrované soubory. Ingrum Putz, viceprezident ve společnosti Agari, zase vidí největší problém ve správě klíčů – podle něj je zapotřebí se v první řadě ujistit, zda uživatel dokáže šifrovat vlastní odesílané zprávy a dešifrovat přijímané zprávy. S tím souvisí i další problém – dostatečná ochrana místa, kde jsou šifrovací a dešifrovací klíče uložené.

Tyto problémy zaniklá služba Lavabit, již používal informátor a podle svého právníka nejhledanější muž světa Edward Snowden, řešila přístupem k serveru pomocí hesla, kde se nacházely klíče. Tím pádem skutečné šifrování a dešifrování proběhlo až na serveru. Řešení se ale neukázalo jako příliš vyhovující, a tak by od něj nově vznikající služba měla upustit.

I přes zcela jasné zádrhely, které se ve vývoji jistě objeví, by Dotcomův tah mohl vyjít. Pokud skutečně ano, vznikl by tu zabezpečený e-mail s monopolním postavením. Nevíme, co od něj můžeme čekat, ale Dotcom už kolikrát ukázal, že nezůstává u pouhých slov.

1 Komentář

  1. Václav Vařílek

    Doplnil bych že přední poskytovatelé v Německu se spojují a vytváří vlastní plně šifrovanou mailovou službu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *