Jak ušetřit peníze za mobil, než dorazí čtvrtý operátor?

Situace s mobilními daty a celkovou cenou tarifů je u nás již hodně dlouho až k pláči, zejména v porovnání s ostatními zeměmi EU. Naději vzbuzuje možný vstup čtvrtého operátora na český trh, který by s cenami mohl notně zahýbat.

Než k tomu ale dojde tak si ještě nějakou dobu počkáme. Co všechno brání vstupu nového poskytovatele mobilních služeb na trh? A kde najít vyhovující mobilní tarif v současné situaci?

Aukce a tahanice kolem ní

Podle analýzy Českého telekomunikačního úřadu jednají současní operátoři jako neformální oligopolní uskupení. V praxi to znamená, že i když mezi sebou neuzavírají smlouvy o udržování současného stavu, tak situace nevýhodná pro zákazníky stejně vyúsťuje z nedostatečné konkurence mezi nimi. Nespokojenost s nekonkurenčním prostředím a celkovou nevýhodností pro uživatele vyjádřilo i vedení vlády.

Vstupu čtvrtého operátora na trh, od kterého vládní organizace i mnozí experti očekávají kýženou změnu v nabídkách tarifů, bude předcházet aukce frekvencí v pásmu 700 Mhz pořádaná ČTÚ. Její podmínky vláda schválila letos v dubnu a měla by proběhnout ve druhé polovině roku. Tyto frekvence se uvolní poté, co televizní vysílání zcela přejde na nový standard. Na vyhraném kmitočtu bude vítěz aukce moci provozovat tzv. 5G síť, která umožní až desetinásobně rychlejší datové přenosy.

Čekání pokračuje

Horkým favoritem aukce je společnost Nordic Telecom, která nedávno vystoupila z Asociace poskytovatelů mobilních sítí (APMS) po dlouhodobých neshodách s ostatními členy. Ti se samozřejmě vstupu konkurenta na trh brání. Do konfliktu s APMS nedávno vstoupil i předseda vlády Andrej Babiš, když si od ní vyžádal informace o cenách tarifů a nebyl spokojen s množstvím ani kvalitou informací, které obdržel. Tak jako tak si na čtvrtého operátora budeme muset počkat a dočkáme se jeho vstupu na trh nejdříve v roce 2020.

Kde najít výhodný tarif už teď?

Možná si říkáte, že čtvrtý mobilní operátor není vůbec potřeba, protože na internetu nacházíte spoustu nabídek od virtuálních operátorů. Ti ovšem v podstatě pouze přeprodávají nabídky od velké trojice současných operátorů, kterými jsou O2, Vodafone a T-Mobile. První krok před vybráním operátora musí být vaše ujasnění o tom, k čemu chcete svůj telefon používat. Možnost posílat SMS a volat neomezeně dnes už patří k základním předpokladům slušného tarifu, takže rozhodne především vaše náročnost ohledně mobilních dat.

Vybrat třeba O2, jestliže toužíte opravdu po velkém množství dat, se vám vyplatí od letošního roku díky novému tarifu Free Platinový. S ním O2 přišlo v odpovědi na 60 GB balíček od T-Mobile Mobil XXL. Cena obou tarifů je 2499 korun. Na příkladu obou tarifů lze také vidět, že se operátoři nesnaží v nabídkách předhánět, ale spíše pomalu dohánět a nepřináší skutečně výhodné balíčky služeb. Tak jako téměř vždy nejlepších výsledků dosáhnete až při snaze změnit operátora, kdy vám stávající poskytovatel může nabídnout „podpultové” tarify.

Dočkáme se revoluce?

Čekání na čtvrtého operátora a změnu v situaci s nabídkami mobilních služeb se svojí délkou a absurdností začíná blížit k čekání na Godota. Příští rok se možná dočkáme revoluce, ale počítat s ní úplně nelze. Vybrat vhodný tarif si proto musíte z nabídek tří telekomunikačních velikánů a smířit se s faktem, že neomezená data zatím patří spíše do říše sci-fi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *