Ohlédnutí do historie Androidu

V současnosti má Android mnoho různých verzí a nadstaveb. Každá verze přinesla něco nového, neotřelého nebo originálního. Některé přinesly kladů více, jiné méně. Kdy a kde se ale vlastně Android „narodil“ a jak rostl? Vše o jeho historii se dozvíte na následujících řádcích.

Celé šílenství kolem Androidu začalo 5. listopadu roku 2007. Přesně tento den dala společnost Google k dispozici svůj operační systém Android nově vznikající alianci výrobců mobilních zařízení OHA (Open Handset Alliance).

Android 1.0

Úplně první verze OS Android 1.0 spatřila světlo světa 23. 9. 2008. Tento den také vývojáři aplikací dostali Android do rukou poprvé a mohli tak začít připravovat nové aplikace, aby 22. října 2008 mohl být spuštěn také Android Market (předchůdce dnešního Google Play). Ten obsahoval, pro nás směšných, 30 aplikací. První telefon, který udělal dobrou reklamu novému operačnímu systému, byl T-Mobile G1. V říjnu 2008 byl také Android vypuštěn jako open-source. Kódy tak mohl využívat každý, kdo se v nich vyznal. Na zákazníky se tak pomalu ale jistě řítila lavina nových mobilních zařízení s operačním systémem Android!

Aktualizace a cukrovinky

V roce 2009 dostal Android první aktualizaci, konkrétně se jednalo o verzi 1.1. Ta upravovala drobné nedostatky předchozího systému. 30. dubna 2009 byla vydána další aktualizace, a to hned verze 1.5 s názvem Cupcake. V této verzi se Android značně zrychlil, přibyly animace přechodů mezi jednotlivými stranami. Navíc se za půl roku obohatil Android Market o dalších téměř 3 000 aplikací.

V září stejného roku byla vydána další aktualizace. Tentokráte s pojmenováním Android 1.6 Donut. Spolu s touto verzí se představil i legendární telefon HTC Hero. Chytrý telefon a tato nová verze stojí za vzestupem Androidu. Aktualizace systému zpříjemnila ovládání telefonu, přidala nové prvky do fotoaparátu, galerie či přehrávače hudby. 1.6 verze Androidu byla revoluční i díky podpoře rozlišení WVGA. Jedna strana displeje má přesně 480 px, zatímco ta druhá má více jak 640 px. Díky tomu nabízí širší displej než klasické VGA rozhraní.

A jedna zajímavost. Google se rozhodl nové verze pojmenovávat podle sladkostí. O tom svědčí i verze Cupcake (dortík) a Donut (kobliha).

Verze 2.0

26. říjen 2009 znamenal pro Android klíčové datum. Google přišel s aktualizací, která Android změnila k lepšímu. Došlo k celkovému zrychlení celého operačního systému. Nový vzhled byl samozřejmostí, přibyla podpora většího rozlišení a Google mapy. Zanedlouho po této aktualizaci přišla aktualizace 2.1 Eclair (rakvička). Zde jsme se dočkali přepracované systémové klávesnice a podpory LED diody pro fotoaparát. Nový vzhled kontaktů byl spojen s možností synchronizace mezi Google účty a vaším chytrým telefonem. Světlo světa spatřily nové smartphony, mezi nimi i Samsung Galaxy S.

Jen pro zajímavost – v tomto období mělo svůj domov v Google Marketu na 20 000 aplikací.

Android 2.2 Froyo

Tato verze je dalším velkým milníkem historie Androidu. Verze umožňovala uživatelům ukládat instalované aplikace na paměťové karty. Vylepšení se dočkal i fotoaparát a rychlost celého operačního systému šla opět nahoru. Android 2.2 Froyo vznikl 20. května 2010 a možná i díky němu poprvé porazil Android ve čtvrtletních výsledcích iOS. Android Market obsahoval něco kolem 95 000 aplikací.

Android 2.3/2.4 Gingerbread až 4.0 Ice Cream Sandwich

Zmíněná verze spatřila světlo světa 6. prosince 2010. Podporovala HTML 5 a opět jsme se dočkali upravené systémové klávesnice. Android zlepšil i funkce kopírování a vkládání textu. Tyto jednoduché operace tak byly jednodušší než v předchozích verzích tohoto operačního systému. Změnou prošly i Google mapy, nyní obsahující možnost zhlédnutí budov ve 3D.

Třetí řady Androidu byly především směřovány pouze na tablety. Třetí řada se lišila v rozdílném rozlišení, kvůli větším displejům tabletů, a podporou vícejádrových procesorů.

Verze 4.0 Ice Cream Sandwich vyšla 19. října 2011. Do chytrých telefonů přinesla větší bezpečí za pomoci nových bezpečnostních prvků. Svůj chytrý telefon jste nyní mohli odemknout svým obličejem, protože 4.0 tuto funkci podporovala. Díky rozmachu sociálních sítí přinesl Ice Cream Sandwich i možnost synchronizace sociálních sítí a telefonu.

Dnes

V dnešních dnech je nejvyšší řadou Androidů verze 4.1 nebo 4.2 Jelly Bean (ovšem vývojáři již vydali v nedávné době také verzi 4.3, je tedy úplnou novinkou). Jelly Bean byl představen 9. června roku 2012. Přinesl zrychlení operačního systému a nové funkce spojené s fotoaparátem. Došlo také k úpravě informační lišty, která teď obsahuje více možností zapínání a vypínání jednotlivých funkcí telefonu.

Jak bude Android pokračovat, se uvidí až časem. Už teď ale můžeme říci, že Android svými funkcemi, ovladatelností a množstvím aplikací bude jen těžko překonatelný. Kdo by se podivil, kam zmizel Android Market, i pro něj mám odpověď. Android Market se 6. března 2012 převtělil do dnes známého Google Play.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *