Internet v letadlech? I v Evropě

Kdo často cestuje letadlem, možná zde postrádá internetové připojení. Zejména při dlouhých letech by se internet hodil k práci, vyřizování obchodní korespondence, vyhledávání informací. Zaneprázdnění manažeři, zástupci společností, ale i mnozí další lidé by neměli ztráty způsobené dlouhými cestami, které by tak mohli využít k další práci. Zatím bylo ale internetové připojení v letadle nemožné. Už brzy ale zřejmě bude všechno jinak.

Strategické partnerství přináší nový projekt

Dva významné subjekty působící na trhu poskytovatelů internetového připojení a informačních technologií vůbec se nedávno domluvily na spolupráci. Německý Deutsche Telekom a britská satelitní společnost Inmarsat budují strategické partnerství, jehož výsledkem se má stát evropská letecká sít. Ta by měla do dvou let nabídnout cestovatelům v letadlech bezproblémové připojení k internetu nad celou Evropou. Využijí se přitom technologie a znalosti z obou společností. Vznikne tak zajímavá kombinace spojující LTE technologii pozemních sítí a zároveň sítě satelitní.

Pokrytí po celé unii

Inmarsat nabídne satelity v S-band pásmu pokrývající veškeré členské státy Evropské unie. Tato zařízení slouží pro mobilní satelitní služby pro obchodní, ale i komerční lety na těch nejvytíženějších leteckých trasách po celé Evropě.

Zvládne i vysokou rychlost

300 speciálními uzly LTE připojení potom do společného projektu přispěje Deutsche Telekom. Tyto uzly nabízejí připojení až 80 km, tedy osminásobek toho, co dokážou běžné LTE uzly. Umožní výměnu dat pasažérům nacházejícím se na palubě letadla. Síť si poradí i s vysokou rychlosti, kterou se letadlo pohybuje. Jakmile letadlo překoná výšku 3 km, signál z pozemní sítě vystřídá satelitní. Přepnutí bude záležitostí palubního systému. Přitom signál nijak neohrožuje bezpečnost letadla.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *