Google vyšetřován antimonopolním úřadem

Google je v současné době vyšetřován antimonopolním úřadem, který ověřuje správnost a transparentnost poslední proběhlé akvizice Googlu.

O celé věci informoval deník The Wall Street Journal, který sdělil, že se Google ocitl v hledáčku americké Federální komise obchodu (Federal Trade Commission, zkráceně FTC) z důvodu poslední akvizice, kterou bylo koupení aplikace Waze. Komise zkoumala případnou nekalost soutěže.

Waze je GPS navigace pro mobilní telefony (podporuje Android, iOS i Windows Phone), kterou vyvinula izraelská skupina Waze Mobile a je šířena zdarma. Zajímavostí je, že Waze poskytuje kromě jiného i dopravní informace přímo z vozovek v reálném čase a na zpřesnění map se mohou podílet sami uživatelé. V současné době aplikaci používá 45 milionů lidí ze 193 zemí.

To vše naznačuje, že Waze má obrovský potenciál, který Google jeho koupí a začleněním do stávajícího konceptu Maps může ještě několikanásobně zvýšit. Kvalitě odpovídá i cena. Waze se bude ze svého sídla v Izraeli stěhovat do Palo Alto, oficiálního sídla Googlu, za neuvěřitelnou částku 1,1 miliard dolarů (zhruba 21,6 miliard Kč).

Obchod těchto rozměrů ihned přilákal i Federální komisi obchodů, která Google kontaktovala, jak internetová společnost sama potvrdila. Kromě nemalé částky, za kterou obchod proběhl, šlo i o potvrzený zájem Facebooku o koupi Waze. Společnosti se však nakonec nedokázali dohodnout na podmínkách a z obchodu sešlo. I přesto se FTC chtěla ujistit, zda byl obchod veden transparentně a nebyla porušena žádná pravidla soutěže. Google se k celé situaci dále nevyjádřil, avšak se neočekává, že by zájem FTC měl dopadnout jinak, než pouhým zájmem. Webovému gigantu tedy žádné sankce nebo jiné postihy nehrozí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *