Čeká nás next-genová revoluce?

Od nové generace konzolí čekala herní veřejnost něco revolučního. Vždyť generace současná byla ve znamení pohybového ovládání a nyní bylo podle některých názorů našlápnuto k praktickému zničení PC hraní.

Všechno to začalo Nintendo, které již na E3 2012 ukázalo nový gamepad pro připravovanou konzoli – ten umožňoval hraní přímo na něm, aniž bychom potřebovali televizi, stačil jen výkon konzole a zabudovaná obrazovka. Bohužel Wii U, především pak díky ne zrovna kvalitní první vlně her, nezaznamenalo velký úspěch. Konzole od Nintenda nikdy netrhaly prodejní rekordy, ovšem už na Wii U bylo vidět, že nová generace konzolí bude mít, pokud přijde v následujících dvou letech, veliké potíže.

Všechno pokračuje i v roce současném. Obě konzole dvou největších soupeřů – Sony i Microsoftu – se samozřejmě posunuli dopředu především hardwarově. Hry na nich vypadají zase o něco lépe, polygony jsou vyhlazenější a celé to lépe působí i pro diváka. Microsoft však krom toho na prezentaci nové konzole přišel s celkem revolučním nápadem – zavedení DRM ochrany. Ta měla kontrolovat originalitu všech her, zajistit sdílení herní knihovny až s dalšími 10 lidmi, regionální zámky, a pravidelnou kontrolu veškerého obsahu, kdy by uživatel musel být připojen k internetu alespoň jednou denně (problematice jsme se věnovali v samostatném článku zde).  Microsoft kvůli značné nevoli všechna tato opatření zrušil. A díky tomu zůstala holá konzole, která Vám v Americe sice pustí ESPN, ale v Evropě vlastně oproti staršímu Xboxu 360 nebude umět nic navíc. Sony celé představení konzole pojalo jako vypálení rybníku právě Microsoftu, takže jsme se nic revolučního nedozvěděli.

Co dále způsobuje starosti next-genovému hraní, je fakt, že většina z první vlny her se objeví i na starších konzolích. Nejvíce to postihne start nového Playstationu, protože například Gran Turismo 6, tedy hra, která má na Playstationu stabilně největší prodeje, na nový PlayStation 4 ani nevyjde. Xbox 360 navíc dostane nový facelift a jak již bylo zmíněno, obě současné konzole dostanou s nástupem nové generace velký příděl her. Otázkou tedy zůstává, proč by si měl zákazník novou konzoli pořídit.

Třeba to je jen mylná představa a třeba bude nová generace opravdu průlomová a PC hráči nakonec hromadně přejdou ke hraní v obývacím pokoji u velké televize. Uvidíme, co přinese podzim tohoto roku, kdy by se měli obě konzole dostat na pulty obchodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *