Francie chystá počítače pro vězně!

Vždycky bývalo zvykem, že do vězení lidé chodili především za trest a podle toho to ve věznicích také vypadalo. Žádný velký přepych, žádné výdobytky moderní doby, prostě jen k životu potřebné minimum, které lidem pomáhá zpytovat svědomí. Ve Francii se ovšem rozhodli vybočit ze zaběhlých kolejí a vydat se naprosto jiným směrem, který je na první pohled poměrně zarážející. Podle posledních informací by se totiž do roku 2022 měl na každé vězeňské cele objevit počítač, pomocí něhož by si trestanci vyřizovali administrativní záležitosti. Má tento návrh naději na úspěch? A nepopudí veřejnost?

Systém už je testován v několika zařízeních

Přípravy na zavedení počítačové sítě ve vězeňských celách jsou v rámci Francie v plném proudu. Již dnes naleznete některé objekty, které jsou takovými pokusnými králíky. K čemu bude trestancům počítač sloužit? Podle všeho by pomocí něj měli řešit administrativu, nakupovat si online jídlo v tamních obchodě a pomoci by měl také při rezervacích návštěvních místností. Určitě vás také napadlo, jestli se vězni na počítači dostanou kupříkladu do kontaktu s okolním světem, například skrze sociální sítě. Francie je v tomto směru ovšem naštěstí velice striktní a vězňům by tak měl být přístup na veřejný internet zapovězen.

Vzdělávání vězňů pomocí internetu?

Deníky ve Francii také píší o tom, že by se vězni díky počítačům mohli více vzdělávat, aby čas strávený v cele využili alespoň trošku produktivně. Přes intranet by dále rodiny mohly posílat svým blízkým ve vězení peníze. Překážkou jsou ovšem vysoké pořizovací náklady. Ve Francii je dohromady 50 144 cel a intranet by vládu vyšel na ohromných 530 milionu eur, což je v přepočtu na naše neskutečných 13,5 miliardy korun! Opravdu si podle vás lidé, kteří jsou ve vězení za trest, něco takového zaslouží? To je určitě na dlouhou a emotivní debatu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *