Aplikace, které potají kradli lidem data!

Výzkumníci z Computer Science Institut v Kalifornii nedávno odhalili šokující informaci. O co se vlastně jednalo? Předmětem jejich rozsáhlého zkoumání se stalo bezmála 80 000 mobilních aplikací pro systém Android. Snažili se zjistit, jestli tyto aplikace dodržují stanovená pravidla platformy pramenící ze společnosti Google. Zejména se zaměřili na stahování osobních údajů a dat, pro což mají systémy hned několik pojistek, tudíž by k podobným věcem docházet nemělo. Jak se ale ukázalo, chytří programátoři si vždycky umějí poradit! Mnoho z nich se totiž k soukromým údajům a fotografiím přeci jen dostalo!

Poměrně velký počet aplikací pro Android porušuje pravidla

Průzkum prokázal, že ze zmíněných 80 000 aplikací hned 1 300 dokáže bezpečnostní pojistky Google jednoduše obejít. S tímto zjištěním se také váže další průzkum, který se zabýval tím, do jak citlivých složek se aplikace v mobilu mohou dostat. Výsledek je naprosto šokující. Aplikace se totiž dostali lehce k úložišti mobilních dat, připojení k internetu nebo k informacím o poloze mobilního uživatele. To zajímavé ovšem přichází až nyní. O prolomení zabezpečení ve své podstatě totiž vůbec nejde! Jak je to možné?

Tvůrci našli způsob, jak obejít pravidla jednodušeji

Zmíněná tisícovka programů se dokázala nějakým způsobem dostat k citlivým datům jednotlivých uživatelů, aniž by porušili pravidla Googlu, pouze je elegantně obešli. Nejčastěji se tohoto vychytralého činu dopouštěly aplikace z dílen Disney či Baidu a počet poškozených uživatelů se tak podle všeho bude pohybovat v řádech milionů. Google byl již samozřejmě informován a podle všeho se na problematiku zaměří v další verzi Androidu, kterou pustí na trh. Doufejme, že se jim tohoto zakopaného psa podaří objevit, protože pokud ne, je zcela vážně ohrožena bezpečnost každého z nás, kdo Android vlastníme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *