Co by měl splňovat nový notebook pro domácí uživatele?

notebook

Uvažujete nad pořízením nového notebooku pro běžné domácí použití? Máme pro vás výčet parametrů, které by měl takový laptop splňovat. Jak tedy při výběru počítače postupovat?

Široká nabídka konektorů

Přestože za běžné domácí užití považujeme především nenáročné využití počítače pro prohlížení internetu, konzumaci obsahu a vyřizování e-mailů, neměli byste u tohoto notebooku podcenit nabídku konektorů. Naprostým základem jsou klasické USB-A konektory, vhod jistě přijde i možnost zapojit do počítače HDMI kabel přes integrovaný HDMI konektor. Dále by měl být samozřejmostí 3,5mm jack pro zapojení sluchátek či reproduktorů. Mnoho domácích uživatelů využije i čtečku paměťových karet. V žádném případě by pak neměl v počítači chybět moderní USB-C port, který sice možná aktuálně využit nebude, ale s postupem let jeho využití nepochybně bude více než bohaté.

Nezapomínejme ani na bezdrátovou konektivitu. Hledejte počítače s co možná nejnovějším standardem WiFi a Bluetooth.

Nejnovější verze operačního systému

V případě běžných domácích počítačů bude takřka bez výjimky jasnou volbou počítač s operačním systémem Windows. Proto si dejte pozor na to, abyste koupili model, na kterém běží nebo může běžet jeho nejnovější verze, tedy Windows 11. Na trhu totiž stále jsou k nalezení zařízení, na kterých běží Windows 10 bez možnosti je upgradovat na Windows 11. Těmto se obloukem vyhněte. Pozor také na systémy Windows s přídomkem „S“. Jedná se o okleštěnou verzi Windows, na které můžete mít problém s instalací některých oblíbených programů. Dejte tedy přednost variantám Home či Pro.

Jaký je minimální doporučený výkon?

Jde-li o počítač určený pro domácí prohlížení internetu a další nenáročné aktivity (nebudete tedy například hrát hry), příliš vás nebude zajímat výkon procesoru a grafické karty. Sice trochu zjednodušujeme, ale lze říct, že téměř libovolný nový laptop s procesorem od firem Intel nebo AMD a integrovanou grafikou vám bude stačit.

Pozor byste si ale měli dát na dva jiné parametry, které mohou počítač výrazně zbrzdit. V první řadě jde o pevný disk. Vyhněte se klasickým plotnovým diskům označeným jako HDD. Přednost dejte výrazně rychlejšímu typu s označením SSD.

Dále by vás měla zajímat paměť RAM. Zde pozor na počítače s pouhými 4 GB paměti. Raději hněte po modelech s dvojnásobnou a vyšší kapacitou, tedy minimálně 8 GB RAM.

Co dalšího vás může zajímat?

Zatímco výše zmíněné bychom doporučili prakticky všem domácím uživatelům, preference se mohou lišit v mnoha dalších vlastnostech počítače. Mluvíme třeba o (ne)dotykové obrazovce a jejím rozlišení. Roli může hrát i výdrž baterie nebo třeba rozložení klávesnice. Preferujete přítomnost numerického bloku, nebo naopak preferujete kompaktnější počítač i za cenu stísněnější klávesnice? To vše již musíte zvážit případ od případu.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *