Čína představila vlastní iniciativu na ochranu dat. Pomůže jí to vrátit se do hry na mezinárodním poli?

Zdá se, že Čína po skandálech se zneužíváním dat a problémech okolo TikToku zkouší zahrát zase trochu smířlivější notu. Představila totiž novou globální iniciativu pro bezpečnost dat. V rámci ní se chce zasadit o zamezení krádeží dat pomocí informačních technologií. Tato iniciativa podle některých zahraničních médií přichází jako odpověď čínské strany na snahy USA o vyřazení čínských firem z provozu klíčových komunikačních sítí. Že by rudý drak přeci jen dostal strach, aby nakonec nepřišel zkrátka?

Ochrana dat podle čínských pravidel

Ministr zahraničí Wang I vysvětlil, že tento záměr má také zavazovat firmy, aby nevytvářely ve svých softwarech cesty pro únik dat. Vyzval také další státy, aby se k této iniciativě připojily. V jejím rámci by mimo jiné neměly provádět sledování cizích zemí ve velkém rozsahu ani shromažďovat citlivé informace o cizincích. Podle popisu je skoro k neuvěření, že s takovými závazky přichází právě Čína, ale je možná dobré ještě nějaký čas počkat, jak se celý projekt vlastně vyvrbí a co přesně bude pro bezpečnost dat znamenat.

Reakce na Čistou síť

Tento projekt nicméně přichází asi měsíc poté, co byla v Americe spuštěna kampaň Čistá síť (Clean Network), která má za cíl vyřadit čínské firmy, aplikace, poskytovatele cloudů a provozovatele podmořských kabelů z možnosti podílet se na budování nové internetové infrastruktury, které se používá v USA a ve spřízněných zemích. K tomuto projektu se zatím připojilo okolo 30 zemí, včetně České republiky. I Číně musí být zjevné, že tady se hraje o hodně, a snad i proto usiluje o navázání přátelštější komunikace a nabídnutí vhodné alternativy. Zřejmě jde také o reakci na obvinění firmy Huawei z masivního sledování cizích zemí a předávání informací čínské vládě. Nezbývá nyní než čekat, jakou odezvu čínská iniciativa bude mít, a případně jaké země se k ní připojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *