Asus představuje první desky pro Kaveri

Společnost Asus oznámila dvě nové FM2+ základní desky pro nadcházející akcelerované procesorové jednotky (APU) Kaveri, a to i přes odložení jejich vydání.

Tímto se potvrzuje, že nadcházející procesory AMD Kaveri, které jsou navrhnuty jako náhrada současné dosluhující generace AMD Trinity, budou vyžadovat upgrade základní desky pro majitele stávajících FM2 desek. Oficiální oznámení společnosti Asus hovoří o dvou nových produktech, přičemž kompletní detailní specifikace budou oznámeny až později v tomto roce.

První z představených desek je A88XM-A, která samozřejmě obsahuje FM2+ soket, který je zpětně kompatibilní se stávajícím soketem FM2 pro procesory Richland a Trinity. Pro řízení komponent je na desce osazen čipset AMD A88X. Spolu s ním jsou zde celkem čtyři sloty pro paměti typu DDR3, úctyhodných 6 SATA 6.0 Gb/s portů, jeden 16-linkový PCI-Express 3.0, kterému sekunduje 1 PCI-Express 2.0 slot. K dispozici je i jeden obstarožní PCI slot. V zadní části desky nalezneme dva USB 3.0 porty, stejný počet starších USB 2.0 portů. USB je možné dále rozšířit o další dva USB 3.0 a až 4 USB 2.0 prostřednictvím konektorů na desce. Připojení k síti dostupné pomocí RJ45 konektoru umožňuje gigabitový Ethernet kontroler Realtek 811G. Od Realteku je zde také integrovaný zvukový čip ALC887-VD s podporou 8-kanálového HD audia. Dále jsou k dispozici HDMI, DVI-D a starší VGA výstupy a dva PS/2 porty pro periferie.

FM2+ deska pro AMD Kaveri

Druhá a poslední představená deska je poněkud chudší. Nese označení A55BM-A/USB3 a je založena na čipsetu AMD A55. Pochopitelně podporuje stejné APU jako dražší první deska. Má ovšem pouze šest SATA 3.0 Gb/s portů a pouze dva DIMM sloty (pro RAM paměti). Co se PCI-E a zadní části desky týče, nejsou zde oproti první žádné rozdíly.

Obě desky disponují omalovánkami UEFI BIOS na 64 Mb flash ROM a jsou formátu mATX. Výhodou je přítomnost PCI-E 3.0, ovšem je nutné upozornit, že při osazení starších APU Richland nebo Trinity, PCI-E 3.0 slot bude fungovat v režimu PCI-E 2.0. Asus dále oznámil, že další FM2+ desky budou oznámeny později v tomto roce a doufá, že AMD vydá APU Kaveri tak, jak měla firma původně v plánu, tedy v druhé polovině tohoto roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *