Amazon plánuje vyrábět vlastní vodík pro pohon vozidel

Amazon plánuje výrobu vodíku

Amazon plánuje výrobu vodíkového paliva ve svých distribučních centrech. Maloobchodní gigant se spojil s vodíkovou společností Plug Power při instalaci prvního elektrolyzéru, zařízení, které dokáže štěpit molekuly vody za účelem výroby vodíku. Vše zatím probíhá v distribučním centru v Auroře v Coloradu.

Cílem je energetická efektivita

Elektrolyzér na místě vyrobí palivo pro přibližně 225 vysokozdvižných vozíků, i když Plug říká, že má kapacitu až pro 400 vysokozdvižných vozíků poháněných vodíkovými palivovými články. Je to poprvé, co se Amazon pokusil vyrobit vlastní vodík na místě, a pravděpodobně to nebude naposledy.

„Produkce na místě učiní využití vodíku ještě energeticky efektivnější pro určitá místa a typy zařízení,“ uvedl v tiskové zprávě Asad Jafry, ředitel globální vodíkové ekonomiky Amazonu, v tiskové zprávě , která nedávno oznámila instalaci prvního elektrolyzéru. „Vodík je důležitým nástrojem v našem úsilí o dekarbonizaci našich operací do roku 2040.“

Stroje na vodík mohou být užitečné ve skladech

Vodík má být čistější alternativou k fosilním palivům, a proto jej Amazon používá ve svých skladech. Potenciální přínosy pro životní prostředí je však stále těžké změřit a hodně závisí na tom, jak tvůrci politik a společnosti jako Amazon utvářejí dodavatelský řetězec pro vodík.

Vodík během spalování produkuje vodní páru namísto emisí skleníkových plynů, což je vlastnost, díky které je atraktivnější pro společnosti a vlády usilující o splnění klimatických cílů. Velký problém, s nímž se musí vypořádat, je v první řadě vyčistit proces výroby vodíku. Dnes se většina z nich vyrábí pomocí fosilních paliv, především reakcí mezi párou a metanem. Proces uvolňuje oxid uhličitý. Úniky metanu jsou dalším problémem.

Plug se snaží tyto problémy vyřešit pomocí elektrolyzérů k výrobě vodíku. Místo metanu využívá elektřinu k štěpení vody na vodík a kyslík. Pokud je tato elektřina vyráběna z obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr nebo slunce, nazývá se zelený vodík. I když se tato metoda zbavuje znečištění, je stále mnohem dražší než výroba vodíku špinavou cestou. Bidenova administrativa se to snaží změnit prostřednictvím daňových pobídek a miliard dolarů z federálního financování center výroby čistého vodíku. Prezident Biden dokonce loni použil zákon o obranné výrobě, aby zvýšil domácí výrobu elektrolyzérů.

Od roku 2016 dodala společnost Plug přibližně 17 000 palivových článků pro vysokozdvižné vozíky do více než 80 distribučních center po celé Severní Americe. Většina vodíku pro tyto palivové články se však vyrábí jinde a Plug jej dodává do skladů nákladním automobilem.

Amazon by rád produkoval zelený vodík

Výroba vodíku na místě se může zbavit znečištění výfuku z přepravy paliva kamiony. Ale zatím stále existují emise skleníkových plynů spojené s výrobou vodíku v plnicím centru v Coloradu. Proč? Elektrolyzér je zapojen do elektrické sítě a fosilní paliva stále tvoří asi 60 procent energetického mixu USA.

Aby Amazon vyrobil skutečně zelený vodík, musel by se ujistit, že jeho nový elektrolyzér běží na obnovitelné zdroje. Společnost zvažuje spárování s obnovitelnými zdroji energie generované na místě, ale podle Jafryho nemá konkrétní časový plán, kdy by k tomu mohlo dojít.

Gigant elektronického obchodu má za cíl nakupovat dostatek obnovitelné energie, aby odpovídalo spotřebě elektřiny jeho provozů do roku 2025. V roce 2019 se také zavázal dosáhnout do roku 2040 čistých nulových emisí skleníkových plynů, ačkoli nejnovější zpráva společnosti o udržitelnosti ukazuje že jeho uhlíková stopa od té doby ve skutečnosti vzrostla asi o 39 procent.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *