Zamezení fake news, na WhatsAppu si přepošlete zprávu už jen pětkrát

Společnost WhatsApp právě omezuje celkový počet uživatelů, kterým můžete zaslat totožnou zprávu. Tímto se snaží oblíbená služba bojovat proti dezinformacím a pověstem, které by se tak mohly díky službě WhatsApp šířit.

Co jsou fake news?

  • Dezinformace a falešné zprávy
  • Mohou ovlivnit smýšlení velké skupiny lidí
  • Šíří se po internetu
  • Největší hrozbou jsou sociální sítě, po kterých se šíří velkou rychlostí

Dříve jste mohli zaslat zprávu 20 osobám nebo skupinám. Snížení limitu v Indii na pět, se společnost WhatsApp rozhodla poté, co šíření pověstí na sociálních médiích vedlo k pokusům o zabíjení. Nyní, dle slov Vitorie Grand, viceprezidentky pro politiku a komunikaci společnosti WhatsApp, zavádí hranici pěti zpráv po celém světě.

Jak účinně bojovat s fake news?

Nikdo ani netuší. Společnost WhatsApp, která má asi 1,5 miliardy uživatelů, se pokouší najít způsob, jak zabránit zneužití aplikace. Jsou zde totiž obavy, že byla platforma používána k šíření falešných zpráv, upravených fotografií a videí s nejasným kontextem.

Sociální sítě mají tedy velký problém, i když se snaží s šířením fake news zatočit. Zatím nenašli žádný účinný nástroj, který by lidem neubral ze svobody projevu, a zároveň příliš nezasahoval do jejich soukromí. Když už prevence nestačí, reagují na šíření hloupostí až dodatečně. Příkladem je Facebook, který před několika dny odstranil 500 stránek ze střední a východní Evropy, protože se podle sítě vyznačovali koordinovanou a neautentickou aktivitou.

Bude opravdu nové opatření účinné?

I když WhatsApp nyní omezí přeposlání zprávy pěti lidem, je otázkou, zda to bude mít nějak velký efekt. Zprávy se totiž stále budou moci odesílat do skupin, v nichž může být i na 250 členů. Díky tomu může jeden člověk rozšířit fake news, i přes toto nové opatření, skoro 1300 osobám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *