Shoďte Google na 5 minut a omezíte internetový provoz o 40%

Jsme opravdu tak závislí na všemožných službách, které nám Google v současnosti poskytuje, nebo to je jen mýtus? Vyzkoušejte malý pokus, který vypoví o všem.

Ve světě internetu bychom jen stěží hledali takového giganta, jakým je Google. Nyní poskytuje totiž téměř všechny služby, na které si můžeme vzpomenout. Mezi nejznámější patří videoportál YouTube, e-mailová schránka Gmail, Calendar, cloudové úložiště Drive a samozřejmě také samotné fulltextové vyhledávání. Zkrátka by hledání bylo zbytečné, Google je monopolem a vypadá to, že jím i po dobu dalších několika let i nadále zůstane. S tímto širokým záběrem poskytovaných služeb se však váže i další, spíše psychologická otázka – jak moc jsme na Googlu závislí? A existuje vůbec závislost na internetové službě? Určitě ano, podívejme se třeba na Facebook, z něhož se stal doslova trend.

Na tuto otázku jsme se mohli dozvědět odpověď při nedávném výpadku Googlu, který byl sice krátký a na vině ho měl výpadek proudu, ale pro internetový provoz (traffic) znamenal velice citelnou a možná až bolestivou ztrátu. Zmíněným výpadkem, ač trval jen pět minut (to je však doba, za kterou se podařilo znovu zprovoznit úplně všechny služby; odstávka nejpoužívanějších služeb trvala zhruba od jedné do dvou minut), se celosvětový traffic snížil o neuvěřitelných 40 procent, tedy o necelou polovinu veškerého internetového provozu.

Graf výpadku

Přehledně lze tento výpadek vidět na výše uvedeném grafu, jehož křivka se v inkriminovaný moment mezi 23:50 – 23:55 až tragicky propadla. Po obnovení všech služeb naopak nastala v internetovém provozu špička a křivka o dost převyšovala normální traffic.

Lze se pouze domnívat, co by dlouhodobější výpadek znamenal nejen pro uživatele internetu, ale i pro společnosti, které jsou na provozu Googlu závislé. Událost z pátečních večerních hodin dokreslila, že určitá forma závislosti na Googlu přece jen existuje, ba co víc, dokonce se dosti rozmohla. Jak ale proti tomuto neduhu bojovat? Omezením monopolu Googlu? Ano, objevily se (hodně v nadsázce myšlené) vtipy, že všichni přejdeme na Bing a služby Microsoftu obecně.

2 Komentářů

  1. ING

    prečo vtip ja som prešiel na služby MS a som spokojný… už nechcem vidieť služby veľkého brata

    1. Václav Vařílek

      Nápodobně 🙂 jsem dokonce spokojenější, a to i z vyhledávačem Bingu… V angličtině vyhledává skvěle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *