S DNS systémy není žádná legrace

DNS systém je jedním z nejstarších protokolů internetu. Co to znamená kromě toho, že jeho počátky se datují k letem minulého století? Je to určitá míra zastaralosti a tedy riziko útoků, které v současnosti bývají stále častější. Tyto DNS systémy jsou velmi náchylné k nabourání hackery, kteří DNS systémy využívají k nastražení podvodných www stránek. Ty jsou přitom na první pohled k nerozeznání od těch, které konkrétní uživatel hledal. Riziko neplyne ani tak ze zobrazení těchto podvodných stránek jako spíše ze sdílení citlivých dat, ke kterému může dojít. Tohle sdílení je však ze strany běžného uživatele internetu nežádoucí, respektive své citlivé údaje v podobě platební karty a potřebných kódu chtěl sdělit pouze obchodníkovi, nikoliv cizí osobě – hackerovi.

Nyní nastává otázka, jak se s tímto problémem vypořádat? Klasické antivirové programy jsou na to krátké. Je nutné zvolit jiné zabezpečení, v tomto případě DNSSEC, které dokáže vyřešit otázku zabezpečení právě na úrovni DNS systémů.

Digitální podpis jako záruka bezpečí?

DNSSEC je zabezpečení, které využívá digitálního podpisu, jehož neznalost nedovolí nikomu přihlásit se na daný DNS server, případně pak provést přesměrování na podvodnou doménu. Podstatou DNSSEC zabezpečení je využití elektronického podpisu pro účely ověřování původu dat, a to v samotných DNS záznamech.

Protože jsou při tomto zabezpečení vytvářeny hned dva klíče, a to soukromý a veřejný klíč, je zřejmé, že k veřejnému klíči musí mít někdo přístup. V případě domén .cz to bude CZ.NIC, což je zájmové sdružení právnících osob. Tohle sdružení mimo jiné provozuje i registraci domén a zabezpečování provozu nejvyššího stupně.

Kompletní pokrytí služeb nejenom pro firmy

Chcete-li začít působit na internetu od píky, je třeba zvolit si společnost, která vám to umožní. Bude-li to TELE3, získáte možnost využít nemalé množství služeb různého charakteru:

Tohle vše jsou služby, které vám mohou umožnit začít působit na internetu, a to se svou konkrétní .cz doménou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *