Prodej smartphonů opět poklesl. Příští rok se ale čeká obnovení zájmu

Zatímco před pár lety rostly prodeje chytrých telefonů naprosto raketovým způsobem, dnes je situace diametrálně odlišná. Celosvětový prodej chytrých telefonů konečným uživatelům se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 0,4 procenta na 387,5 milionu přístrojů. Tyto produkty už zdaleka netíhnout tolik jako kdysi. Nejprodávanější značkou těchto přístrojů zůstává Samsung, na druhém místě je pak jeho čínský konkurent Huawei, a to i přesto, že v USA byly na tuto značku zavedeny restrikce.

V Evropě vede Huawei

Na třetím místě se dle očekávání umístila americká firma Apple, jejíž prodeje ale také klesly o téměř 11 procent na 38,5 milionů přístrojů. A to i přesto, že Apple tento rok nasadil poměrně jinou strategii než dříve – snažil se více lákat na slevy a výhodné nabídky, aby trh povzbudil, ale ani to nezabralo. V evropském prostředí se dařilo zejména společnosti Huawei, která se kvůli restrikcím na americkém trhu soustředila převážně na evropské a asijské zákazníky.

Sítě páté generace opět přilákají zákazníky

Co je tedy důvodem poklesu zájmu? Důvodů může být mnoho, ale analytici uvádějí například to, že někteří zákazníci možná čekají s nákupem nových přístrojů na sítě páté generace (5G). Výzkumná firma IDC předpověděla, že v příštím roce se celosvětový trh se smartphony po třech letech poklesu vrátí k růstu, zejména díky rozvoji 5G technologie v Číně. Podle nich se tedy pro výrobce opět blýská na lepší časy. Odbyt 5G telefonu by v příštím roce měl představovat až 14 procent celkového prodeje. Nová technologie opět slibuje řadu vylepšení a vyšší uživatelskou přívětivost. Je logické, že řada lidí tedy s nákupem chce ještě několik měsíců posečkat, než aby zase příští rok kupovali zcela nový přístroj kvůli lepší technologii. Výrobci se tedy nemusí obávat – trh bude s největší pravděpodobností opět růst. Je to ale jasný signál, že zákazníci čekají novinky a se starými technologiemi se nespokojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *