Naplnit si počítač viry může být cesta k pohádkovému zbohatnutí

Stát se umělcem nemusí být dnes vůbec složité. Vždyť v dnešní době se za umění považuje už téměř cokoliv, co trochu vybočuje z normálu či je třeba společností nepochopeno. Přesvědčil se o tom jeden internetový umělec, který vytvořil dílo, jenž ještě nemá v uměleckém světě obdoby. A protože jemu samotnému je dílo zřejmě k ničemu, rozhodl se ho vložit do aukce. Požaduje ovšem až neuvěřitelně velkou částku.

Vytrvalost chaosu

Umělec, který dílo stvořil, si říká Guo O Dong. V rámci svého internetového umění stvořil něco, co nazval The Persistence of Chaos neboli volně přeloženo jako Vytrvalost chaosu. Posloužil mu k tomu notebook značky Samsung NC10. Do tohoto notebooku nainstaloval šest virů.

Jak již bylo uvedeno výše, model Samsung z roku 2008 byl infikovaná šesti nebezpečnými viry, které jsou zodpovědné za téměř 100 miliardové škody (což je asi 2,2 bilionu korun českých). Vzhledem k takto vysoké částce, se rozhodl, že si v aukci řekne o částku daleko přesahující 1 milion dolarů (konkrétně 1,25 milionu dolarů). Mezi nebezpečnými infikovanými viry jsou například:

  • ILOVEYOU
  • MyDoom
  • SoBig
  • WannaCry

a další viry jako DarkTequila či BlackEnergy.

Důvod tvorby-co ho k tomu vedlo

Říkáte si, co je to za nápad, nechat dobrovolně napadnout počítač viry že? Nebo spíše, jaký to má smysl? Zřejmě k tomu nějaký důvod byl. Kromě vidiny možného zbohatnutí, sám autor uvedl, chtěl vytvořit reálný obraz hrozeb, které jsou v digitálním světě možné. A že těch hrozeb je čím dál více, můžeme pozorovat každý den.

V čem je hrozba?

A v čem přesně tedy spočívá riziko tohoto počinu? Je to velmi jednoduché. Je-li notebook odpojen od internetu a není-li k němu v danou chvíli připojenou žádné jiné zařízení, je v podstatě neškodný. Odpojení a izolování zabraňuje šíření škodlivého softwaru. Problém nastává ve chvíli, kdy notebook připojíte k internetu, nebo k němu přes USB připojíte jiné zařízení. V tu chvíli se stává notebook bombou, která dokáže způsobit velké škody.

Rozhodně se nejedná o vtip, neboť autor má opravdu v plánu získat přes milion dolarů (cca 27,7 milionu Kč). Zda se mu to podaří, je zatím nejasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *