Lákadlo pro pražské metro – chystá se první pokrytí mobilním signálem

Cestování metrem je v Praze poměrně rychlé a také pohodlné. Má však jednu velkou nevýhodu. Jakmile cestující nasedne do vlaku, který s ním zamíří do tunelu, rázem je bez signálu. To je celkem nezáviděníhodná situace pro ty, kteří chtějí být na příjmu. Poslední zprávy však ukazují, že se chystá pokrytí mobilním signálem.

Zatím testovací fáze

Že jde o zprávu, která je založena na pravd, to jasně potvrzuje  informace o tom, kde se má provádět první testy. Bude to v metru na trase C. Nikoliv ale po celé délce trasy, ale jenom na určitém úseku. Zjistili jsme konkrétní informace a tak víme, že danou trasou mají být tunely od Muzea na Vyšehrad. A to samozřejmě v obou směrech. Cílem je vyzkoušet, zda je pokrytí mobilním signálem reálné a také bezpečné.

Jak bude věc řešena po technické stránce?

Ve volné přírodě je to jednoduché. Postaví se vysílač a vše je hotovo. V tunelu však může být problém. Ten bude řešený pomocí takzvaného vyřazovacího kabelu, který bude tažený právě samotnými tunely. Pokud bude vše pořádku po technické stránce, stejně jako po stránce hygienické – s ohledem na bezpečí lidí, bude se pokrytí mobilním signálem v metru zvětšovat. Podle studie by ho měly mít všechny linky do roku 2019.

Mluví se také o internetu

A to už poměrně dlouho. Zatím to ale nevypadá, že by měl být v nejbližších letech k dispozici. Tedy pokud pomineme dostupnost bezplatného internetu v těchto stanicích:

  • Florenc
  • Náměstí republiky
  • Smíchovské nádraží
  • Hlavní nádraží
  • Pražské povstání

Podle dalších zpráv by se měla bezplatná Wi-Fi již brzy objevit ve stanici Muzeum. Je to však stále ještě nedostatečné porytí. Na druhou stranu je třeba uvést, že tento stav se snaží zlepšovat alespoň obilní operátoři nabídkou LTE pokrytí, kdy je možné jak v řadě stanic, tak i na některých otevřených úsecích metra využívat datové připojení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *