Nové USB 3.1 přinese rychlost 10 Gb/s

Konsorcium starající se o standard USB dokončilo nové specifikace USB 3.1 SuperSpeed. Nový standard již mohou výrobci montovat do svých zařízení.

Počátkem tohoto roku konsorcium oznámilo, že chystá určité změny vedoucí k navýšení rychlosti USB 3.0 až na 10 Gb/s. Nyní jsou změny hotové a oficiální označení nového SuperSpeed USB zní USB 3.1. Vylepšená univerzální datová sběrnice zdvojnásobí propustnost, tedy z 5 Gb/s na 10 Gb/s. Podle očekávání zde nebude chybět ani kompatibilita s předchozími USB zařízeními, které ovšem, samozřejmě, při připojení do USB 3.1 poběží pomaleji, tedy zpravidla maximální rychlostí jimi podporovaného standardu.

Snaha zrychlit USB byla tlačena dopředu díky hrozbě ze strany technologie Thunderbolt vyvinuté společností Intel a Apple. Poprvé se Thunderbolt objevil v zařízeních právě od Applu, ale nyní se dostávají i do ostatních sfér. Právě Thunderbolt nabídl rychlost 10 Gb/s a navíc, krátce po oznámení USB konsorcia, že rychlost svého standardu srovnají s Thunderboltem, Intel oznámil řadič Falcon Ridge, který zdvojnásobuje propustnost Thunderboltu až na 20 Gb/s.

V obou případech se samozřejmě jedná o teoretickou špičkovou přenosovou rychlost, skutečné reálné rychlosti jsou zpravidla o něco menší, záleží hlavně na kvalitě konektoru, kabelu a jeho délce, čipsetu, sběrnici a mnoha dalších faktorech. Faktem ale zůstává, že oba standardy nabízí potenciál pro výrazně rychlejší přenosy, tedy za předpokladu kombinace správného hardwaru.

Zde se dostáváme do menšího zádrhelu. Ačkoliv je USB 3.1 kompatibilní se staršími standardy, vyžaduje mírné změny v konstrukci. Žádné USB 3.0 zařízení tedy nemůže být upgradováno na nový standard pouhou změnou firmwaru. Všichni, kteří chtějí nový standard využívat, budou muset počkat, až dodavatelé zařídí podporu v jejich zařízeních. Intel, AMD a Texas Instruments již akci oficiálně podpořili, rozšíření standardu je tudíž jen otázkou času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *