Jak vybrat prohlížeč s ohledem na minimální zátěž PC?

Když si chcete koupit počítač, přemýšlíte o tom, jaký bude nejvhodnější. Zvažujete různé parametry, aby stroj maximálně odpovídal vašim potřebám. Podobný postup byste měli zvolit u prohlížeče. Vybrat si takový, který co nejméně zatíží náš počítač. Při výběru by měla hrát roli například skutečnost, kolik RAM prohlížeč spotřebuje, jak zatěžuje procesor. Pokud si totiž vyberete příliš velkého hladovce, tedy prohlížeč, který hodně vytíží procesor, zpomalíte chod počítače.

Velmi podobné výsledky

Proto proběhly testy, které měly objektivně změřit, který z prohlížečů je nejnáročnější. Jedná se o testy Jetstream, Speedometer, Kraken, Octane a Peacekeeper. Tyto zkoušky jsou zaměřeny na různé operace v Javascriptu. Výsledkem testu je skóre případně průběžný čas. Simulují tak každodenní práci prohlížeče při vyhledávání informací na internetu. Jak jednotlivé prohlížeče dopadly? Výsledky jsou velice podobné.

Spotřeba operační paměti a zátěž procesoru

Kvůli velké shodě došlo ještě k dalšímu měření, které se zabývalo spotřebou operační paměti RAM v průběhu několika minutového surfování. Dalším parametrem se stalo měření zátěže procesoru, které se zachycuje jako procesorová rutina. Tedy čas, během něhož se procesor, tedy CPU, zabývá rutinní prací spojenou s funkcí prohlížeče v činnosti.

Jednoznačný vítěz neexistuje

Které prohlížeče se porovnávaly? Chrome 46, Edge 25, Firefox 42 a Opera 33 na Windows 10. Strojem porovnání byl laptop Dell Latitude E5410 (Core i5-M520, 4 GB RAM, SSD). A jaký byl výsledek? Prakticky stejné křivky vykazovaly prohlížeče Chrome a Opera. Ovšem Opera více zahltila procesor. Ve spotřebě času CPU byl nejlepší Chrome, ale ani Edge a Firefox nedopadly špatně. V případě spotřeby RAM paměti byly výsledky velmi vyrovnané. Proto nemáme ani jednoznačného vítěze testu.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *