Jak správně napsat motivační dopis a co v něm nesmí chybět?

Narazili jste na nabídku volného pracovního místa a víte, že se jedná o vaši vysněnou práci? Abyste zvýšili své šance na úspěch, prezentujte své vize i nápady v motivačním dopise. Co by v něm nemělo chybět, jakým formulacím se naopak vyhnout a jak by měl být dlouhý?

Co je motivační dopis a k čemu slouží?

Motivační dopis byl odvozen od slova motivovat. Právě vaše motivace a vize, by v něm měly být popsány a zaměstnavatele přesvědčit o tom, že právě vy jste tím nejlepším kandidátem na danou pozici. Nebojte se v něm vyzdvihnout své dosavadní pracovní úspěchy a podělte se s čtenáři i o nějaké nápady, které poukáží na to, jak bohaté znalosti daného oboru máte.

Jak napsat motivační dopis?

Aby váš motivační dopis skutečně splnit svůj účel, je nutné se zamyslet nad tím, čím potenciálního zaměstnavatele oslníte a jaké své úspěchy a nápady byste měli zmínit. Při psaní motivačního dopisu je dobré myslet na následující doporučení:

 • Délka dopisu by neměla přesáhnout formát A4, proto buďte hlavně struční.
 • Dejte najevo svou radost, motivaci a popište, proč jste právě vy vhodným kandidátem.
 • Popište, proč chcete pro danou společnost pracovat a zmiňte i nějaké její úspěchy či firemní kulturu, s kterou souzníte. Cokoliv, co dá najevo vaši znalost dané společnosti, vám připíše kladné body.
 • Svůj zájem a odhodlání pracovní pozici získat dáte najevo i tím, že uvedete konkrétní kroky, které byste v dané pozici podnikli a vysvětlíte proč.

Univerzální šablona motivačního dopisu

Nic jako univerzální motivační dopis neexistuje, tudíž si během svého života rozhodně nevystačíte pouze s jednou jeho variantou. Co ale mají naopak společné motivační dopis na vysokou školu i motivační dopis do práce, je struktura. Při psaní libovolného motivačního dopisu se můžete řídit následující šablonou.

 • V prvním odstavci zmiňte, na jakou pozici dopisem reagujete a je-li to možné, oslovte daného člověka, který bude dopis číst.
 • Druhý odstavec patří důvodům, proč vás nabídka zaujala a jak na dané pozici využijete svůj potenciál a dosavadní zkušenosti.
 • Třetí odstavec zasvěťte vizím, nápadům a změnám, které byste podnikli.
 • Poslední odstavec využijte k rozloučení a buď navrhněte přímo osobní setkání, případně přidejte kontakty na vás, například LinkedIn, portfolio i reference.

Čemu se v motivačním dopise vyhnout

Když se ucházíte o pracovní pozici v nadnárodní firmě či větší společnosti, je nutné předpokládat, že personálnímu oddělení prošlo pod rukama velké množství motivačních dopisů a mnoho z nich vypadalo téměř totožně. Abyste se tedy nedopustili častých chyb a formulací, které personální oddělení spíše odradí, přinášíme vám několik věcí, které byste v motivačním dopise uvádět rozhodně neměli.

 • Cílem motivačního dopisu je ukázat vaši motivaci a vize, které vás v souvislosti s danou pozicí napadají. Více než sobě se tedy věnujte právě představení těchto nápadů. Hlavním motivem dopisu totiž nemá být chvála vaší osoby, ale ukázka toho, že toho o dané pozici hodně víte a máte nastudované informace také o firmě.
 • Vyhněte se ohraným větám, které přímo říkají, že vy jste ten nejlepší kandidát. Nechte za sebe mluvit svůj životopis a nápady.
 • Vše, co se dá snadno vyčíst z vašeho životopisu, není nutné uvádět i do motivačního dopisu.

Při psaní motivačního dopisu myslete na to, že méně je někdy více. Nesnažte se v něm sami sebe vykreslit jako nejlepšího člověka na planetě a snažte se do něj naopak vložit i pokoru. Velkým plus jsou rozhodně zmínky o vašich nápadech a výhodách, které v dané společnosti vidíte. Právě to totiž personalistům ukáže, že jste s fungováním firmy obeznámeni a dali jste si při psaní motivačního dopisu záležet.

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *