Jak máte rychlý disk? Takto to zjistíte

Rychlost disku je jedním z parametrů, na který je vhodné hledět, pokud vybíráte ten pravý. Dnes, když se do popředí dostávají hlavně SSD disky, je dobré vědět, zda údaje výrobců nelžou. A jak to zjistit? Pomocí různých specializovaných nástrojů.

CrystalDiskMark

Velmi oblíbený program, který zaujme dvěma pozitivy. Tím prvním pozitivem je hlavně jednoduchost, zatímco tím druhým je všestrannost. A to v tom směru, že dokáže změřit rychlost na:

  • HDD a SSD disku
  • Paměťové kartě
  • Externím disku a flash disku

Použití je hračkou. Stačí program spustit, vybrat testovaný disk a následně už stačí jenom zvolit velikost testovaného souboru.

HD Tune

I tento program patří mezi velmi známé. Pokud máte starší počítač, doporučíme vám ho. U novějších volte raději jinou alternativu. To proto, že tento program je již delší dobu bez aktualizací a tak si mnohem lépe poradí se starším hardware, než s tím úplně nejnovější. To ale neznamená, že s ním neotestujete SSD disky, nebo nové rychlé paměťové karty.

ATTO Disk Benchmark

Jeden z nejstarších programů, který na testování rychlosti pevných disků vůbec existuje. Nutno říci, že je samozřejmě stále aktualizován, a tak si poradí i s těmi nejnovějšími úložišti. Nutno ale říci, že na první pohled působí celkem komplikovaně, a to ať už se jedná o nastavení, tak i výsledky měření.

AS SSD

Už název celkem jasně ukazuje na to, že se není nutné obávat toho, že by tento program byl zastaralý. Primárně si zcela pochopitelně poradí s nejnovějšími, tedy s SSD disky. To ale neznamená, že by ho nebylo možné použít i na řadu jiných úložišť, včetně starších.

HD Tach

Pokud se řadíte spíše do kategorie pokročilejších uživatelů, je pro vás HD Tach jasnou volbou. Důvodem je to, že využívá speciálního režimu, během kterého je obcházený souborový systém. A to se podepisuje na maximální přesnosti daného měření.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *