Jak funguje laserová tiskárna?

Laserová tiskárna si získala svou oblibu hlavně díky rychlosti tisku a nízkým nákladům, které pravidelný tisk vyžaduje. Představuje vyváženou kombinaci nízkých provozních nákladů, rychlého tisku a vyrovnané kvality.

Laserová tiskárna není žádnou novinkou a na trhu se objevila již v roce 1971 díky společnosti Xerox.  O 5 let později svou první laserovou tiskárnu přestavila i společnost IBM. Tiskárna však byla v té době používána pouze v komerčním prostředí. V roce 1984 nabídla společnost HP první laserovou tiskárnu i do domácností. Podobně jako u většiny elektronických zařízení i ceny laserových tiskáren klesají, takže jsou nyní relativně snadno dostupné.

Princip funkce laserové tiskárny je podobný kopírce. Jednou z hlavních částí tiskárny je vodivý válec. Při zahájení tisku se tento válec celý elektricky nabije, díky čemuž je připravena plocha, kde bude následně laser vykreslovat text či obrázek. Laser tedy osvítí jednotlivé body válce podle toho, co se bude tisknout. Dopomáhá mu u toho deflektor, který koriguje dopad laserového světla na povrch válce. Na těchto laserem osvícených místech se tak sníží odpor a vybije se elektrický náboj.

V tomto okamžiku již přichází na řadu toner ve formě jemného prášku, který se právě v laserem osvětlených místech přilepí na otáčející se válec. Na neosvícených místech se toner nepřilepí, jelikož je odpuzován stejnou polaritou válce. Současně se připravuje papír, který vstupní zásobník podsune pod válec a toneru tedy nic nebrání se na papír přilepit. Toner je na papíru ale pouze ve formě prášku, a tak ještě následuje další fáze, v průběhu které se toner za vysokého tlaku a teploty minimálně 180 °C do papíru zapeče.

Nyní již je tisk hotov, my si vytištěný dokument bereme z výstupního zásobníku a tiskárna se připravuje na další tisk. Mechanický stěrač setře před dalším tiskem zbytky toneru a žárovkou je odstraněn náboj z tisku minulého.

 

 

 

 

 

 

 

Trh nabízí velké množství laserových tiskáren, v nabídce jsou i tiskárny multifunkční. Mezi nejčastější výrobce patří například HP, Samsung, Brother, Xerox, Epson nebo Canon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *